Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Żabka przyjmie twoje butelki po napojach. Dostaniesz za to punkty

W Bydgoszczy rusza bardzo ciekawy projekt pilotażowy. Żabka chce zmierzyć się z recyklingiem puszek i plastikowych butelek

Żabka zapowiada, że we wszystkich swoich sklepach w Bygdoszczy (jest ich w mieście aż 120), będzie testowo zbierać jednorazowe opakowania, czyli głównie butelki po napojach. Można je zwracać bezpośrednio u sprzedawców lub w urządzeniach nazywanych EKOmatami. Zebrany surowiec posłuży do produkcji nowych opakowań. Dzięki temu na wysypiska trafić ma mniej śmieci. Klienci w zamian za oddane butelki otrzymają 50 żappsów (punktów w aplikacji lojalnościowej).

Przeczytaj też: Pierwszy sklep Żabki zasilany zieloną energią

– Celem akcji jest budowanie świadomości ekologicznej wśród klientów oraz wyrobienie nawyku zwrotu plastikowych i metalowych opakowań po napojach, tak jak udało się to zrobić w przypadku szklanych butelek. Naszym atutem jest bliskość sklepów, czyli punktów zbiórki, łatwość i szybkość procesu zwrotu opakowań, a także nagroda w postaci żappsów za proekologiczną postawę. Dzięki tej zbiórce będziemy w stanie odzyskać cenny surowiec i zawrócić go do ponownej produkcji opakowań. Takie działania mają sens nie tylko z uwagi na ograniczenie produkcji plastiku i zmniejszenie
zanieczyszczenia środowiska, ale także na minimalizację emisji CO2, która jest bezpośrednią przyczyną zmian klimatycznych – mówi Joanna Kasowska, dyrektorka w Żabka Polska.

Projekt „Zielona Odnowa” realizowany jest we współpracy z bydgoskim urzędem miasta. Aby wziąć w nim udział, wystarczy znaleźć dowolną Żabkę w Bydgoszczy i przynieść do niej puste butelki lub puszki po napojach. Opakowań nie wolno przed oddaniem zgniatać czy niszczyć, a także zrywać z nich etykiet.

Przeczytaj też: Co zrobić, żeby ograniczyć produkowanie odpadów

Zwracać można plastikowe butelki PET o pojemności do 2l oraz metalowe puszki o pojemności do 1l (ze zbiórki wykluczone są pojemniki po napojach
mlecznych). Opakowania muszą mieć czytelny kod kreskowy do zeskanowania. Z przyniesionych butelek należy wylać resztki napojów, ale nie trzeba ich myć.

W 54 Żabkach w Bydgoszczy można zwrócić opakowania w EKOmatach, czyli specjalnych maszynach do selektywnej zbiórki odpadów. W pozostałych placówkach w mieście można oddać je u sprzedawcy, który naliczy należne za zwrot punkty. Jednorazowo można oddać do 15 opakowań po napojach.

KATEGORIA
LESS WASTE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies