Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Żabka Eko Smart łączy ekologię z technologią. To pierwszy taki sklep w Polsce

Placówka znajduje się w Poznaniu przy ul. Powstańców Wielkopolskich 2 i może pochwalić się wieloma przyjaznymi środowisku rozwiązaniami

Żabka w swoim kolejnym unikalnym sklepie wprowadza innowacje ekologiczne wzbogacone o rozwiązania smart. Technologie dostarczyło 14 firm, większość to polskie przedsiębiorstwa. Wkrótce Żabka planuje uruchomienie jeszcze trzech tego typu sklepów w różnych częściach kraju. Rozwiązania zastosowane w Żabce Eko Smart dotyczą pięciu kluczowych kategorii: zielona energia, drugie życie, czyste powietrze, zielony transport i smart.

Wykorzystywana w sklepie energia pochodzi w 100 proc. z odnawialnych źródeł. W placówce zastosowano jedną z pierwszych na świecie instalacji perowskitowych. To przełomowa technologia fotowoltaiczna generująca zieloną energię zarówno ze światła słonecznego, jak i sztucznego. Wykonano w niej żaluzje pokrywające jedną ze ścian budynku oraz zainstalowane w placówce listwy cenowe, co dodatkowo pozwala na oszczędność papieru.

Przeczytaj też: Którędy jechać, żeby wyemitować mniej CO2?

Na dachu sklepu zamontowano także 15 modułów paneli fotowoltaicznych. W sklepie znaleźć można nowoczesne, zamykane lodówki ograniczające zużycie energii niezbędnej do schłodzenia towaru. Ich izolacja wykonana jest z biodegradowalnych mat z konopi siewnych i jest obiecującą alternatywą dla powszechnie stosowanej pianki poliuretanowej. Z zielonej energii mogą bezpośrednio korzystać również klienci – przed sklepem stanęła ławka solarna, dzięki której można naładować telefon.

Ścianę przy kawomacie pokryto płytkami z fusów i łusek kawowych. To odpady powstające podczas palenia i parzenia kawy, połączone z żywicą.

Przed poznańską Żabką Eko Smart stanął EKOmat, czyli urządzenie do zbiórki butelek i puszek po napojach. Z zebranych w ten sposób zużytych opakowań powstaną nowe dla produktów marek własnych Żabki – Od nowa, Dobra Karma, Foodini, które mają o 33 proc. mniejszy od tradycyjnego opakowania ślad węglowy.

Dla franczyzobiorców i ich pracowników przygotowano koszulki uszyte z bawełny organicznej, farbowanej ekologicznymi certyfikowanymi barwnikami.

Aby ograniczyć ilość pyłów i szkodliwych substancji, które trafiają do atmosfery, jedna ze ścian budynku, w którym znajduje się Żabka Eko Smart, została pokryta roślinami. Nie tylko produkują one tlen, ale też pochłaniają kurz i szkodliwe związki z powietrza. Łącznie w 280 donicach posadzono 532 rośliny.

Efekt eliminacji szkodliwych substancji dodatkowo wzmocni ułożona przy budynku antysmogowa kostka, która – w porównaniu z asfaltem – zmniejsza stężenie tlenków azotu w powietrzu średnio o połowę.

Przeczytaj też: Co możemy zrobić, żeby ograniczyć produkowanie odpadów

Sieć nie zapomina o rowerzystach. Stojak rowerowy umożliwia bezpieczne pozostawienie przed sklepem roweru. Znajdująca się obok placówki stacja naprawy jednośladów pozwala szybko wyregulować hamulce i przerzutki, napompować koła, a także dokonać awaryjnych napraw.

Żabka Eko Smart jest naszpikowana innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi opartymi na sztucznej inteligencji. „Komunikują się” one z franczyzobiorcą i sprzedawcami oraz „wykonują” niektóre czynności w placówce.

Dzięki systemowi nagłośnienia obsługa sklepu otrzymuje komunikaty dotyczące ewentualnej awarii czy informacje o sytuacjach wymagających interwencji człowieka, jak na przykład brak kawy w kawomacie.

W ramach Smart Shop Control oraz Hybrid System, dzięki odpowiednim czujnikom, temperatura w sklepie automatycznie dostosowuje się do aktualnych warunków atmosferycznych. Pomiar zużycia energii oraz integracja międzysystemowa pozwalają na optymalizację działania urządzeń. Czujniki zalania wykrywają usterki sprzętu chłodniczego, obniżając koszty oraz redukując czas przestoju sklepu.

Nowy sklep wpisuje się w Strategię Odpowiedzialności Grupy Żabka, której jednymi z głównych obszarów są troska o środowisko naturalne, w tym osiągnięcie neutralności klimatycznej do końca 2025 r. i zredukowanie intensywności emisji w sklepach o 70 proc. do końca 2026 r. Warto przypomnieć, że w 2020 r, w Warszawie przy ul. Lewandów sieć uruchomiła pierwszy sklep w całkowicie zasilany zieloną energią. Warszawska placówka ma charakter laboratorium, w którym Żabka testuje blisko 20 przyjaznych środowisku rozwiązań.

KATEGORIA
INNOWACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies