Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Hynfra i Claritas będą rozwijać w Polsce magazyny energii. Ich planowana moc to 500 MW

Spółki podpisały umowę współpracy w tej sprawie

Holenderski inwestor z sektora odnawialnych źródeł energii (OZE) Claritas Investments podpisał z polskim Hynfra Energy Storage ramową umowę o współpracy w zakresie rozwoju systemów magazynowania energii w Polsce. Spółki poinformowały, że chcą uruchomić w Polsce magazyny o mocy 500 megawatów. Instalacji o takiej mocy jeszcze w Polsce nie mamy. Projekty bateryjne mają wspomóc stabilizację krajowej sieci przesyłowe.

Przyczytaj też: Duża „zielona” transakcja na polskim rynku

Współpraca dotyczy przygotowania bateryjnych magazynów energii i świadczenia usług systemowych. – Misją Hynfra Energy Storage jest jak najszybsze przejście na energię odnawialną. Magazyny energii elektrycznej o skali przemysłowej są naszym pierwszym krokiem w kierunku osiągnięcia tego celu – mówi prezes Hynfra Energy Storage Piotr Czembor, cytowany w komunikacie.

Plan Claritas i Hynfry jest ambitny, a żeby zrozumieć jak bardzo, warto przypomnieć inne inwestycje w magazyny energii w Polsce. Możesz przeczytać u nas np. o ukończonym przemysłowym systemie magazynowania energii w Cieszanowicach – inwestycja Taurona ma moc 3 MW, a zasila ją pobliska farma wiatrowa Lipniki. Claritas i Hynfra chcą mieć magazyny o 150 razy większej mocy.

Przyczytaj też: Ogromny magazyn energii obok największej morskiej elektrowni świata

Obydwie firmy są znane na polskim rynku. Hynfra Energy Storage to spółka-córka kojarzonej przede wszystkim z wodorem Hynfry, która rozwija właśnie magazyny energii w modelu STaaS (Storage as a Service). Z kolei Clartias jest obecny w Polsce od kilku lat, ma w portfolio kilka farm fotowoltaicznych w różnych fazach rozwoju.

Fot. Ysc usc, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies