Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Ogromny magazyn energii obok największej morskiej elektrowni świata. Udział w projekcie ma Tesla

W magazyn wykorzystano systemy akumulatorowe Tesli, czyli Megapacki

W największym na świecie projekcie offshore wind (morskie farmy wiatrowe) Dogger Bank będzie korzystał z dodatkowego wsparcia. Niedaleko punktu, w którym farma przyłączona jest do sieci, powstał magazyn energii. Magazyn Pillswood na wschodnim wybrzeżu Anglii ma moc 98 MW i jest w stanie przechować 196 megawatogodzin energii. Za inwestycję odpowiada Harmony Energy Income Trust. Firma podkreśla, że Pillswood jest największym pod względem pojemności projektem tego typu w Europie. Udało się go ukończyć wcześniej, niż planowano. Miał być uruchamiany w dwóch fazach, w grudniu 2022 r. i marcu 2023 r., ale termin zmieniono, by magazyn mógł działać z pełną mocą już zimą.

Przeczytaj też: Pracę zaczęła morska farma wiatrowa, która pobije światowy rekord

Harmony ma jeszcze kilka innych projektów związanych z magazynowaniem energii w różnych stadiach rozwoju. W przypadku Pillswood ciekawa jest nie tylko lokalizacja, ale i technologia, z której skorzystano. Wybrano Megapacki, akumulatorowe systemy dostarczane przez Teslę.

Dla firmy Elona Muska podobne realizacje to nic nowego, zwłaszcza od 2019 roku, kiedy do oferty wprowadzono wspomniane Megapacki. Wcześniej Tesla budowała magazyny, ale w oparciu o mniejsze akumulatory, które łączono w większe jednostki Powerpacki, stosowane np. w domach. To z Powerpacków powstał magazyn energii Hornsdale Power Reserve w Australii, który przez jakiś czas dzierżył tytuł największego na świecie.

Magazyn w Hornsdale także powstał niedaleko istniejącej farmy wiatrowej. Podobne rozwiązania spotyka się coraz częściej – akumulatory w razie flauty mogą przesłać energię do sieci. Co więcej, gdy turbiny wypracują nadwyżki energii elektrycznej, można ją wysłać właśnie do magazynów takich jak Pillswood czy Hornsdale. Baterie wykorzystuje się również do utrzymywania odpowiedniej częstotliwości w sieci.

Przeczytaj też: Acciona inwestuje we francuski startup pracujący nad pływającymi turbinami

W niedalekiej przyszłości o farmie Dogger Bank na pewno znowu usłyszymy. Oddalona o 125 km od wschodniego wybrzeża Yorkshire elektrownia wiatrowa ma mieć łączną moc 3,6 gigawata (zaplanowano jej budowę w trzech etapach, po 1,2 GW każdy). Po uruchomieniu (pierwszy etap miałby zakończyć się latem 2023 roku) stanie się największą morską farmą wiatrową na świecie, ponieważ pobije rekord elektrowni Hornsea, też zlokalizowanej na angielskim wybrzeżu. Dwie farmy Hornsea mają razem ponad 2,4 GW mocy, planowane jest ich rozbudowanie do nawet 6 GW.

Fot. mat. prasowe Harmony Energy Income Trust

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies