Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Projekt dotyczący systemu kaucyjnego do poprawy? Kolejny apel o zmianę propozycji

Polska 2050 domaga się, by rząd zmienił plany i jednak objął systemem szkło jednorazowe

Formacja Polska 2050 chce zmian w projekcie nowelizacji ustawy, która ma wprowadzić w kraju system kaucyjny. Partii chodzi przede wszystkim o zapisy przywracające do projektu kaucję na jednorazowe opakowania szklane. W obecnej wersji w systemie ujęto jedynie szklane butelki wielorazowego użytku o pojemności do 1,5 litra.

Zdaniem Polski 2050 to wielki błąd, ponieważ kaucja nie obejmie wielu rodzajów butelek (w tym tzw. małpek), które potem lądują w lasach, parkach i na ulicach. Co warte zaznaczenia, szkło jednorazowe jest już zbierane w Polsce w ramach gminnych systemów segregacji. Dotyczy to także systemu butelek zwrotnych, znanego ze sklepów.

Przeczytaj też: Od 2030 roku wszystkie opakowania mają nadawać się do recyklingu

„Dzięki objęciu systemem kaucyjnym jednorazowych opakowań szklanych nawet 90 proc. z nich mogłoby trafić do recyklingu” – przekonuje partia, podając przykład Litwy. Sąsiad Polski od wprowadzenia systemu kaucyjnego zbiera właśnie około 90 proc. opakowań wprowadzonych na rynek. Działacze Polski 2050 utworzyli nawet petycję w tej sprawie. Wskazują na jeszcze jeden wątek realizacji pomysłu – chodzi o operatora systemu kaucyjnego. Proponują, by na terenie kraju działał jeden operator systemu, a nie wielu (jak założono w projekcie).

System kaucyjny zakłada, że przy kupnie produktu w opakowaniu włączonym do tego mechanizmu, pobrana będzie dodatkowa, zwrotna opłata. Wróci do konsumenta, jeżeli ten odda opakowanie w sklepie.

Przeczytaj też: Oddaj karty do recyklingu – namawia bank Santander

Projekt ustawy dot. systemu kaucyjnego nie ma szczęścia – obecnie rozważana jest druga wersja przepisów, o pierwszej pisaliśmy we wrześniu 2021 r. Od tego czasu propozycje przeszły kilka zmian, a wydłużające się negocjacje z branżą opakowaniową i innymi zainteresowanymi sprawiły, że projekt nie został jeszcze przyjęty przez Radę Ministrów.

Pod koniec 2022 roku pisaliśmy o apelu Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste do premiera Mateusza Morawieckiego, by sfinalizować chociaż rządowy etap prac nad systemem kaucyjnym. W piśmie do premiera nie pojawiał się jednak wątek szkła jednorazowego – ograniczono się do ponagleń, by po dwuletnich konsultacjach coś wreszcie się zmieniło. Dotychczasowa wersja projektu zakłada, że system kaucyjny obejmie opakowania z tworzyw sztucznych po napojach (o pojemności do 3 litrów), szklane wielokrotnego użytku po napojach (do 1,5 l) oraz puszki aluminiowe i metalowe o pojemności do 1 litra.

KATEGORIA
LESS WASTE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies