Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Tak dobrze jeszcze nie było. Rekordowy rok dla fotowoltaiki w Europie, Polska na podium

Pod względem tempa rozwoju nowych elektrowni słonecznych lepiej od Polski wypadły tylko Niemcy i Hiszpania

41,4 gigawata – tyle mocy zainstalowanej w fotowoltaice w 2022 r. przybyło w Unii Europejskiej według organizacji SolarPower Europe. To rekordowy wynik, który oznacza wzrost o blisko 47 proc. w porównaniu do ubiegłego roku. W 2021 r. szacowano, że w UE zainstalowano nowe panele fotowoltaiczne o mocy 28,1 GW.

Warto odnotować, że spory wkład w rozwój fotowoltaiki (PV) w UE ma Polska. W naszym kraju zainstalowano 4,9 gigawata nowych mocy PV, dało to trzecie miejsce wśród państw Unii. Pierwsze miejsce zajmują Niemcy (prawie 8 GW), drugie przypadło Hiszpanom (7,5 GW). „Sukces rozwoju energetyki słonecznej w Polsce wynika głównie z popularności przydomowych instalacji prosumenckich” – czytam w raporcie organizacji.

Przeczytaj też: Brak nowych wiatraków będzie kosztować Polskę siedem miliardów złotych

W pierwszej dziesiątce zestawienia tylko Francja w 2022 roku zainstalowała mniej mocy w elektrowniach słonecznych niż rok wcześniej. Wszystkie inne państwa znacząco poprawiły swoje wyniki. Na przykład w Portugalii przybyło w 2021 roku zaledwie 0,7 GW, a w tym już 2,5 GW mocy. Podobnie jest w przypadku Włoch.

Jak zauważa SolarPower Europe, UE rozbudowuje fotowoltaikę w trakcie kryzysu energetycznego i to na niespotykaną dotąd skalę. W tym roku dzięki rekordowi łączna moc elektrowni fotowoltaicznych w UE przekroczyła 200 gigawatów, pod koniec roku 2022 to dokładnie 208,9 GW. Jeszcze rok temu było to około 167,5 GW.

Przeczytaj też: OZE poprawiają wyniki. Są szacunki dla Polski za ubiegły rok

Przewiduje się, że przyszły rok będzie jeszcze lepszy i przybędzie 53,6 GW nowych mocy. To prawie tyle, ile rekomendowała Międzynarodowa Agencja Energetyczna. Po wybuchu wojny w Ukrainie MAE przygotowała prognozy, w których pokazała, jak UE może poradzić sobie z brakiem rosyjskiego gazu. Pomóc miałyby w tym nowe elektrownie słoneczne o mocy 60 GW oraz dodatkowo farmy wiatrowe o mocy 25 GW.

W zwiększaniu udziału odnawialnych źródeł w produkcji energii w UE mają pomóc nowe przepisy. W ramach programu REPowerEU, który ma uniezależnić Wspólnotę od importu nośników energii, Komisja Europejska zaproponowała, by przyspieszyć m.in. procesy wydawania zgód dla inwestycje w OZE. Więcej na ten temat w tekście Elektrownie wiatrowe i słoneczne dostaną legislacyjnego kopa. Coraz bliżej zmian.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies