Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Podkarpacie zyska ogromną farmę fotowoltaiczną. PV Jeziórko będzie jedną z największych w Polsce

Za inwestycję odpowiada Polska Grupa Energetyczna, która zapowiada kolejne przedsięwzięcia związane z fotowoltaiką

Polska Grupa Energetyczna rozpoczęła budowę farmy fotowoltaicznej Jeziórko. Elektrownia słoneczna na Podkarpaciu będzie jedną z największych w Polsce, a jej moc docelowa to 153 megawaty. Pierwszy etap projektu zostanie ukończony w 2023 roku, a wówczas jego moc wyniesie około 100 MW. Rok później osiągnie planowane maksimum.

Przeczytaj też: Kolejny krok PGE ku morskim farmom wiatrowym

Za budowę farmy w gminie Grębów odpowiedzialna jest PGE Energia Odnawialna, wchodząca w skład grupy. Jak informuje spółka, elektrownia będzie się składała z około 200 tys. paneli fotowoltaicznych (bifacjalnych, a więc absorbujących światło z obydwu stron) po 500 watów każdy. Rocznie, w pierwszej fazie, elektrownia ma produkować 107 tys. megawatogodzin energii elektrycznej. Tyle wystarczy, by zasilić około 50 tys. gospodarstw domowych. Później jej możliwości jeszcze wzrosną.

Jak pisaliśmy już w green-news.pl, PGE na razie ma niewielkie portfolio działających farm słonecznych. W tej chwili ma co najwyżej 24 megawaty mocy zainstalowanej w fotowoltaice. Uruchomienie tylko farmy Jeziórko oznaczać będzie dla PGE czterokrotny wzrost mocy w tej technologii.

Przeczytaj też: Polskie spółki z listem intencyjnym w sprawie elektrowni jądrowej

Jednocześnie spółka zapowiada, że tylko w 2023 roku znacząco zwiększy swoje zasoby w energetyce słonecznej. W przyszłym roku planowane jest oddanie do użytku m.in. PV Jeziórko (pierwsza część projektu), PV Augustynka (25 MW) oraz mniejszych projektów jak Huszlew, Żółtańce, Krotoszyn czy Gutki.

Budowana farma Jeziórko – choć o dużej mocy – nie będzie największa w kraju. Ten tytuł należy do farmy w gminie Choczewo, za którą odpowiadają Respect Energy i Goldbeck Solar. Elektrownia słoneczna ma 204 MW mocy, a planowana jest jej rozbudowa.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies