Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Ørsted pobił własny rekord. Największa morska farma wiatrowa na świecie już działa

Elektrownia wiatrowa Hornsea 2 u wybrzeży Wielkiej Brytanii zasili do 1,4 mln domów

Duński deweloper Ørsted poinformował, że morska farma wiatrowa (MFW) Hornsea 2 jest w pełni operacyjna. Elektrownia położona prawie 90 km od wschodniego wybrzeża Wielkiej Brytanii składa się ze 165 turbin Siemensa, po 8 MW mocy każda. Razem daje to moc 1,3 gigawatów. Farma zajmuje 462 kilometry kwadratowe.

Przeczytaj też: Vestas ma prototyp ogromnej turbiny

Jak zapewnia Ørsted, farma dostarczy czystą i tanią energię do 1,4 mln brytyjskich domów. Rozpoczęcie pracy przez Hornsea 31 sierpnia br. dla duńskiego dewelopera to okazja do świętowania. Elektrownia wiatrowa na Morzu Północnym jest na tę chwilę największą tego typu instalacją oddaną do użytku i produkującą energię.

Jednocześnie Ørsted pobił własny rekord – obok Hornsea 2 już od 2019 r. działa Hornsea 1, która była dotychczas największą morską farmą na świecie. Choć składa się z większej liczby turbin, to ma mniejszą moc – około 1,1 GW.

Przeczytaj też: Wystartowała największa w Szkocji elektrownia wiatrowa

W planach jest też Hornsea 3, trzecia z farm na brytyjskiej części Morza Północnego, która będzie jeszcze większa. Założono, że będzie mieć 2,8 GW mocy. Duńska spółka po uruchomieniu Hornsea 2 ma w Wielkiej Brytanii 13 działających morskich farm wiatrowych, które dostarczają czystą energię z mocą 6,2 GW.

Fot. materiały prasowe / Ørsted

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies