Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Jak zrezygnować z foliowych torebek? Życie bez plastiku, cz. 5

Cienkie foliówki można zastąpić na przykład materiałowymi woreczkami wielorazowego użytku

Od 1 września 2019 r. większość plastikowych torebek sprzedawanych lub rozdawanych w sklepach objęta jest opłatą recyklingową w wysokości 20 gr. To oznacza, że prawie wszystkie foliówki będą płatne, co powinno zmniejszyć produkcję plastikowych śmieci przez klientów marketów. Na razie opłata nie dotyczy najcieńszych torebek, tzw. zrywek, w które pakowane są produkty na wagę, a więc np. owoce i warzywa. Jest jednak prosty sposób, aby nie korzystać i z nich.

Przeczytaj też: Pożegnaj mydło w płynie i wróć do kostki

Zastąpić je można materiałowymi torebkami wielorazowego użytku. Tego rodzaju torebki można uszyć samemu, wykorzystując do tego np. stare firanki. Jeżeli ktoś nie ma zdolności manualnych, może kupić torebki w internecie. Ich oferta jest coraz bogatsza, a ceny kształtują się od kilku do kilkunastu złotych. Poniżej przykład bawełnianej torebki na warzywa i owoce podarowanej mi niedawno przez jeden z działających w Polsce banków:

W sklepach internetowych dostępne są torebki w różnych rozmiarach i kolorach oraz strukturze materiału. Na większości z nich producenci umieszczają masę, co ułatwia wytarowanie wagi w sklepie. Torebki są przejrzyste, co pomaga kasjerowi w naliczeniu opłaty za produkty bez konieczności zaglądania do środka.

W Internecie przybywa sklepów z rozmaitymi produktami „zero waste”, od torebek, przez sztućce, po butelki na wodę. Zawsze lepiej jednak zacząć od tego, co już mamy w domu, zamiast kupować kolejne gadżety tylko dlatego, że ktoś napisał na nich „eko”. Tak samo jest z opakowaniami. Do niektórych sklepów można już przyjść z własnymi pudełkami, nawet tymi plastikowymi. Lepiej wykorzystać je wielokrotnie, skoro i tak już są w domu, niż wyrzucić po jednym użyciu. Produkty na wagę można zapakować do własnych opakowań np. w marketach Carrefour.

Przeczytaj też: Ważna zmiana w sklepach od 1 września

Życie bez plastiku to cykl artykułów publikowanych w serwisie green-news.pl, których celem jest przekonanie Was, jak łatwo i bez wpływu na obniżenie komfortu funkcjonowania, można ograniczyć zużycie plastiku. Pokazaliśmy Wam już m.in. jak pozbyć się plastikowych worków na śmieci, butelek na wodę czy patyczków do uszu. Wkrótce kolejne poradniki na ten temat. Wszystkie teksty z cyklu Życie bez plastiku znajdziecie tutaj.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies