Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Pożegnaj mydło w płynie i wróć do tradycyjnej kostki. Życie bez plastiku cz. 4

Oszczędzisz nie tylko pieniądze, ale i wiele plastiku, z którego zrobione są pojemniki na płynne mydła

Życie bez plastiku to cykl, w którym pokazujemy, w jaki sposób generować w życiu mniej plastikowych śmieci. Pisaliśmy już, czym zastąpić wodę w plastikowych butelkach, plastikowe worki na śmieci i patyczki do uszu. Wszystkie opisywane metody zostały przetestowane przez członków redakcji green-news.pl, więc możesz w nich liczyć na praktyczne porady. Dziś zaś chcielibyśmy Cię zachęcić do rezygnacji z mydła w płynie.

Przeczytaj tez: Patyczek do uszu nie musi być z plastiku

Z danych firmy Euromonitor International wynika, że rynek mydła w płynie w Polsce w 2016 roku wart był prawie 167 mln zł i od dłuższego czasu systematycznie rośnie kosztem oczywiście tradycyjnych kostek. Mydło w płynie ma swoje niezaprzeczalne zalety. Zdaniem części specjalistów jego bogatszy skład pomaga utrzymać odpowiednią wilgotność skóry dłoni, a do tego jest bardziej higieniczne. Okazuje się jednak, że nie do końca jest to takie oczywiste, bo bakterie potrafią się namnażać nie tylko na mydlanych kostkach, ale także wewnątrz dozowników na mydło w płynie. Tak przynajmniej wynika z badań opublikowanych w 2011 r. w czasopiśmie Journal of Environmental Health.

Natomiast zdaniem WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) 70 proc. zatruć układu pokarmowego spowodowana jest przez drobnoustroje przenoszone przez brudne ręce. Dla utrzymania ich prawidłowej higieny ważniejsze jest nie to, jakiego mydła się używa, tylko czy w ogóle dłonie są myte. Dlatego w domu mydło w kostce całkowicie wystarcza by utrzymać higienę rąk. Natomiast z punktu widzenia idei less waste (życie w taki sposób, aby generować mniej śmieci, w szczególności plastikowych) mydło w kostce, sprzedawane najczęściej w papierze lub tekturze, pozwala zredukować ilość wyrzucanego do kosza plastiku, w którym sprzedawane jest mydło w płynie.

Przeczytaj też: Jak pozbyć się worków na śmieci

Zastąpienie mydła w płynie jego odpowiednikiem w kostce jest więc jednym z prostszych działań, jakie można podjąć aby ograniczyć ilość wytwarzanych śmieci z plastiku. Decydując się na to doświadczysz też dodatkowych zalet takiego rozwiązania. Przede wszystkim mydło w kostce jest tańsze i bardziej wydajne niż w płynie. Przechodząc na kostkę oszczędzisz więc nie tylko środowisko, ale i pieniądze. Mydło w kostce może mieć też swoje walory estetyczne. Producenci prześcigają się w dostarczaniu ich w przeróżnych kształtach, kolorach i zapachach.

Wszystkie teksty z cyklu Życie bez plastiku możesz znaleźć tutaj.

Fot. Flickr CC BY 2.0

KATEGORIA
PORADNIKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies