Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Rakotwórczy benzen w suchych szamponach

Washington Post poinformował, że marka Unilever wycofała ze sprzedaży w Stanach Zjednczonych suche szampony 12 marek, między innymi: Bed Head, Dove, Nexxus, Suave, Rockaholic i TRESemme. Powód? Benzen w składzie

Producent zaleca, by nie używać suchych szamponów w aerozolu i oferuje zwrot pieniędzy za zakupione produkty. Swoją decyzję Unilever tłumaczy „dużą ostrożnością” ze względu na zawarty w tych szamponach benzen, który może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie.

Benzen jest związkiem organicznym, powstającym z węgla kamiennego i ropy naftowej. To bezbarwna lub jasnożołta ciecz, która silnie truje i jest łatwopalna. Benzen jest stosowany w przemyśle – wykorzystuje się go na przykład do produkcji środków czystości, syntetycznych włókien, barwników, gumy, smarów. Na wdychanie benzenu wraz z powietrzem jesteśmy narażeni zwłaszcza podczas tankowania samochodu na stacji benzynowej.

Przeczytaj też: Wyczyść i zdezynfekuj łazienkę naturalnymi środkami do sprzątania

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) przestrzega, że długotrwałe wdychanie benzenu może prowadzić do „poważnych problemów zdrowotnych, w tym do wystąpienia białaczki i innych chorób krwi", również anemii. Naukowcy ostrzegają, że działanie benzenu w wysokich stężeniach może powodować senność, zawroty lub bóle głowy, drgawki, dezorientację czy arytmię serca.

– Benzen jest bardzo szkodliwą substancją. Znajduje się w czołówce listy FDA z ponad 70 rozpuszczalnikami, których nie należy używać – powiedział CBS News David Light, przedsiębiorca biotechnologiczny, naukowiec i dyrektor generalny Valisure, niezależnego laboratorium w New Haven w stanie Connecticut.

Zdaniem Lighta, powinniśmy poważnie potraktować oświadczenie Unilevera, ponieważ w przeciwieństwie do innych chemikaliów, w przypadku benzenu „nie ma sporu o to, czy przyczynia się do powstania nowotworów u ludzi, czy nie”.

Przeczytaj też: Niemiecka firma odwirowuje mikroplastik z wody

Naukowiec uspokoił jednocześnie, że nie oznacza to, że na raka zachoruje każdy, kto używał jednego z kilkunastu wycofanych szamponu, ale toksyczności benzenu nie należy ignorować i lepiej rozważyć sięganie po te szampony. Według Kelly Dobos, chemiczki i adiunktki na Uniwersytecie w Cincinnati, w produktach kosmetycznych są śladowe ilości tej szkodliwej substancji. Jeśli ktoś od czasu do czasu chce użyć suchego szapmonu, w trosce o zdrowie powinien to robić w dobrze wentylowanych pomieszczeniach z otwartymi oknami.

Jednocześnie sytuacja ta pokazuje, że trzeba sprawdzać składy kosmetyków, których codziennie używamy.

KATEGORIA
STYL ŻYCIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies