Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Walka z mikroplastikiem. Niemiecka firma ma sposób na pozbycie się go z wody

Wasser 3.0 „odwirowuje” drobinki plastiku z wody. Po dodaniu do nich specjalnej mieszanki udaje się wyłapać setki kilogramów zanieczyszczeń

O tym, że ludzkość ma problem z plastikowymi odpadami, wie już niemal każdy. Wyzwaniem są nie tylko zalegające na wysypiskach i spalane w domowych piecach śmieci. Jeszcze większym zagrożeniem dla środowiska i naszego zdrowia jest niewidoczny dla ludzkiego oka tzw. mikroplastik. To drobinki sztucznych tworzyw, które „podróżują” z powietrzem i wodą. Mikroplastik ma negatywny wpływ zarówno na florę, jak i faunę, a wykryto go już m.in. w oceanach czy lodowcach, ale również w ludzkim organizmie.

Przeczytaj też: W płucach pacjentów znaleziono mikroplastik

Niemiecka firma Wassser 3.0 twierdzi, że znalazła sposób na to, by te szkodliwe drobinki z wody wyłapywać. Potrzebne są do tego zbiorniki, w których można wytworzyć wir. Do wody dodawany jest też produkowany przez Wasser 3.0 hybrydowy żel krzemionkowy, który „zbija” mikrocząsteczki ze sobą. Po wirowaniu mikroplastik łączy się w grudki, które łatwo wyłowić z wody.

Dr Katrin Schuhen, założycielka Wasser 3.0, w rozmowie z CNN zapewnia, że procesowi temu można poddać wodę słodką i słoną, a także tę zanieczyszczoną ściekami czy wykorzystywaną przez przemysł. Innowatorka podkreśla przy tym, że hybrydowy żel jest nietoksyczny i neutralny dla środowiska. Wasser 3.0 usługi świadczy już usługi oczyszczalni ścieków w Landau-Mörlheim. W trakcie rocznego testu z wody usunięto ponad 270 kilogramów mikroplastiku.

Przeczytaj też: Wykryto mikroplastik na najwyższym szczycie Ziemi

O drobinkach plastiku w najbliższym czasie będziemy słyszeć zapewne jeszcze częściej niż dotychczas. W ostatnich latach publikowano badania, które wykazywały, że mikroplastik wykrywano w kale niemowląt (nawet 10 razy więcej cząsteczek niż u dorosłych). Cząsteczki polimerów wykryto też we krwi badanych przez uniwersytet w Amsterdamie – znaleziono je w 17 na 22 pobranych próbek. Według szacunków obywatele USA w skali roku konsumują około 70 tys. cząsteczek mikroplastiku, znajdujących się w wodzie i jedzeniu.

Fot. Wasser 3.0

KATEGORIA
EKOLOGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies