Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Superfoods w „zielonych” kosmetykach – trend pod lupą naukowców

Zielonaj herbata, aloes, papaja. Przedstawiamy 15 najskuteczniejszych naturalnych składników kosmetyków, które często znajdują się też w kuchennych szafkach. Szukaj ich w składazie kosmetyków do pielęgnacji skóry

Ekologiczna pielęgnacja skóry to już od dawna dużo więcej niż maseczka z ogórka. Superfoods, czyli najzdrowsze produkty żywnościowe, bez trudu znajdziemy w składach naturalnych kosmetyków. Pokonały drogę z kuchennych spiżarni do słoików z kremami i buteleczek z innymi upiększającymi specyfikami nie bez powodu. Ekstrakty z roślin jako składniki kosmetyków są wielozadaniowe i – jak sprawdzili naukowcy – wywiązują się z zadań specjalnych powierzonych im w misji upiększania skóry. Oto co potrafią.

1. Zielona herbata (Camellia sinensis): ekstrakt z zielonej herbaty zawiera pochodne katechiny, dzięki czemu wykazuje przedłużone działanie nawilżające, poprawia mikrorzeźbę naskórka i zmniejsza jego szorstkość, czyli wygładza. Miejscowe stosowanie wyciągów z zielonej herbaty zapobiega uszkodzeniom oksydacyjnym wywołanym przez promienie UV. Warto więc kosmetyki z zieloną herbatą stosować wiosną, zanim wystwimy ciało na letnie słońce. Jeśli jednak zdarzy nam się przesadzić z opalaniem, zielona herbata potrafi zmniejszyć rumień wywołany promieniowaniem UV. Docenią ją właściciele cery przetłuszczającej się i skłonnej do trądziku, ponieważ zarówno wypijana jako napar, jak i stosowana miejscowo na skórę zmniejsza wydzielanie sebum oraz zapobiega i leczy trądzik pospolity. Działanie przeciwtrądzikowe można przypisać jej właściwościom antydrobnoustrojowym przeciwko Propionibacterium acnes, a także regulacji pracy komórek łojowych. Ekstrakty z zielonej herbaty doskonale sprawdzają się również w kosmetykach do włosów, ponieważ skutecznie oczyszczają skórę głowy i poprawiają wzrost włosów.

2. Kawa arabska (Coffea arabica): zawiera związki przeciwutleniające, takie jak proantocyjanidyny, kwasy chinowy, kawowy i chlorogenowy, które są środkami rozjaśniającymi skórę. Spowalniają procesy tworzenia się wolnych rodników, działając odmładzająco. Stosowanie kosmetyków pielęgnacyjnych, które mają w swoim składzie kawę arabską, spłyca zmarszczki, likwiduje drobne linie, a także po 6 tygodniach aplikacji niweluje przebarwienia spowodowane uszkodzeniami słonecznymi.

Przeczytaj też: Które składniki kosmetyków są szczególnie szkodliwe?

3. Winorośl (Vitis vinifera): zawiera resweratrol o tak silnych właściwościach przeciwutleniających, że naukowcy są zdania, że zapobega rakowi skóry i spowalnia jej starzenie. Związki polifenolowe z pestek winogron – proantocyjanidyny i procyjanidyny – mają właściwości rozjaśniające skórę i wychwytują wolne rodniki.

4. Granat (Punica granatum): zawiera kwas elagowy, punikalaginę i kwas punicynowy, które mają działanie przeciwzapalne, poprawiające ogólną kondycję skóry. Kwas elagowy naukowcy zatwierdzili jako skuteczny składnik rozjaśniający preparatów kosmetycznych, ponieważ zmniejsza przebarwienia wywołane promieniowaniem UV. Ponadto ekstrakt z pestek granatu poprawia nawilżenie, gęstość i elastyczność skóry właściwej, co spowalnia powstawanie zmarszczek.

5. Soja (Glycine max): zawiera genisteinę izoflawonową, która zmniejsza fotouszkodzenia skóry. Izoflawony wchodzące w skład soi zmniejszają ponadto rozpad kolagenu, hamując w ten sposób utratę jędrności skóry. Ze względu na obecność fitohormonów soja ma właściowości odmładzające.

6. Aloes (Aloe vera): zawarte w tej leczniczej roślinie mukopolisacharydy i aminokwasy poprawiają retencję wody w warstwie rogowej skóry, dzięki czemu aloes ma właściwości dogłębnie nawilżające skórę. Poza tym miąższ z liści aloesu to silny przeciwutleniacz, który pobudza komórki skóry do odnowy. Aloes ją uelastycznia i spłyca zmarszczki, poprawiając produkcję elastyny i kolagenu przez fibroblasty. Poza tym łagodzi wszelkie skórne podrażnienia, a nawet przyśpiesza gojenie ran. Zmniejsza też stan zapalny.

Przeczytaj też: Kosmetyki w kostkach. Lista ekologicznych plusów

7. Cytryna (Citrus limon): hesperydyna i kwas askorbinowy zawarte w cytrynie działają depigmentująco, dzięki czemu kosmetyki ją zawierające rozprawiają się z przebarwieniami. Te same składniki mają sprawdzone działanie anti-aging, ponieważ jako antyoksydanty wzmacniają struktury skóry. Naturalną witaminę C pochodzącą z soku z cytryny znajdziemy na etykietach kosmetyków, które spłycają zmarszczki, bo aktywizują produkcję kolagenu. Cytryna jest również remedium na trądziki i choroby skóry głowy (działa przeciwgrzybiczo).

8. Opuncja figowa (Opuntia ficus indica): ma właściwości regenerujące i przeciwstarzeniowe dla skóry, włosów i paznokci. Wysoki poziom kwasu linolowego stymuluje odnowę komórkową, sprzyjając głębokiej i szybkiej penetracji przez warstwy skóry właściwej. Kwasy oleinowy i stearynowy zaś wspomagają nawilżenie skóry i produkcję kolagenu, a kwas palmitynowy zapobiega powstawaniu zmarszczek, wzmacniając barierę ochronną.

9. Figowiec pospolity (Ficus carica): zawiera ficynę i związki fenolowe, które sprawdzają się w pielęgnacji skóry suchej i zmęczonej. Składniki zawarte w ekstraktach z figowca odnawiają uszkodzenia skóry spowodowane działaniem hormonów stresu – likwidują stany zapalne, niwelują szarość i blady koloryt. Fikus ponadto błyskawicznie odbudowuje naskórek, zmniejsza wydzielanie sebum i delikatnie złuszcza, zmniejszając przebarwienia i zmarszczki.

10. Karczoch (Cynara scolymus): ekstrakt z karczocha delikatnie rozszerza naczynia krwionośne i pobudza mikrokrążenie komórek śródbłonka, co sprawia że skóra wygląda świeżo i promiennie. Chroni przed powstawianiem wolnych rodników, bo wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające, więc odmładza skórę. Karczoch w kosmetykch do pielęgnacji poprawia elastyczność skóry, a także działa fotoochronnie.

11. Papaja (Papaja Carica): stosuje się ją w kosmetykach przeciwdziałających starzeniu się skóry, ponieważ zawiera flawonoidy (np. kemferol, kwercetynę, mirycetynę) oraz kwasy fenolowe o działaniu antyoksydacyjnym. Papaja jest też skutecznym składnikiem kosmetyków oczyszczających – masek, toników czy peelingów, ponieważ działa lekko złuszczająco i przeciwbakteryjnie.

12. Lukrecja (Glycyrrhiza glabra): radzi sobie z zaburzeniami pigmentacji, takimi jak plamy starcze czy przebarwienia słoneczne. Ponadto wyciąg z lukrecji znajdziemy w dezodorantach, ponieważ likwiduje nieprzyjemne zapachy. Wodno-alkoholowy ekstrakt z lukrecji poprawia wzrost włosów.

13. Ziarna kakaowca (Kakao theobroma): zawierają polifenole, które mają właściwości przeciwutleniające i przeciwrodnikowe. Kakaowiec znalazł zastosowanie w kosmetykach, ponieważ reguluje produkcję kolagenu, co chroni skórę przed utratą jędrności i gęstości.

14. Migdały (Prunus dulcis): są bogate w triterpenoidy (np. kwas urosolowy, betulinowy i oleanolowy), katechinę, glikozydy flawonolowe, kwasy fenolowe, fitosterole, kwasy tłuszczowe i witaminy rozpuszczalne w tłuszczach. W kosmetykach najczęściej stosuje się olej ze słodkich mogdałów, który sprawia że skóra jest nawilżona i wygładzona. Potrafi zapobiegać i zmniejszać rozstępy po ciąży lub odchudzaniu. Odżywia, zmiękcza i wzmacnia włosy.

15. Orzech kokosowy (Cocos nucifera L.): w kosmetykach spotkamy go najczęściej w postaci oleju kokosowego, silnego antyoksydantu. Dzięki wysokiej zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych (np. kwasu mirystynowego, laurynowego i palmitynowego) olej kokosowy chroni skórę przed promieniami UV, łagodzi podrażnienia i nawilża. Może być też stosowany jako naturalny dezodorant.

źródło: Molecules. 2021 Jul; 26(13): 3921

KATEGORIA
STYL ŻYCIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies