Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Wyczyść i zdezynfekuj łazienkę naturalnymi środkami do sprzątania 

Podpowiadamy proste i skuteczne sposoby, jak bez chemii umyć łazienkowe powierzchnie, wybielić fugi, usunąć bakterie z toalety i zabezpieczyć się przed pleśnią

W łazience szybko gromadzi brud i różnego rodzaju osady i naloty. Podobnie jak w innych miejscach narażonych na działanie wody i wilgoci, konieczne jest regularne czyszczenie i sprzątanie, żeby zapobiec namnażaniu się bakterii czy rozwojowi pleśni. Aby wyczyścić łazienkowe lustra, blaty i sanitariaty często sięgamy po środki chemiczne zawierające mnóstwo szkodliwych substancji, które nie tylko są skuteczne w walce z bakteriami, ale również nadają połysk czyszczonym powierzchniom.

Powszechnie stosowane składniki środków do czyszczenia dostępnych w sklepach bywają jednak toksyczne – ich opary mogą powodować podrażnienia oczu, skóry oraz układu oddechowego. Na przykład etoksylaty alkilofenolu (zawarte w chemii gospodarczej środki powierzchniowo czynne) wykazują udowodnione działanie zaburzającego działanie układu hormonalnego. Związki te bywają uciążliwe w stosowaniu oraz utylizacji, co stwarza zagrożenie dla organizmów zamieszkujących lokalne zbiorniki wodne oraz dla ogólnej jakości wody.

Alternatywą dla używania toksycznych środków chemicznych do dezynfekowania i sprzątania łazienki są naturalne i bezpieczne specyfiki, które można wykonać samemu i dodatkowo jeszcze zaoszczędzić pieniądze. Produkty, które zwykle mamy w swoich kuchniach, sprawdzają się do czyszczenia różnych powierzchni w łazience, nie ustępując w skuteczności swoim szkodliwym dla zdrowia komercyjnym odpowiednikom – a niekiedy są lepsze. W sposób prosty i przyjazny dla środowiska za pomocą zaledwie kilku naturalnych składników można sprawić, że nasza łazienka będzie wolna od zarazków i pachnąca świeżością.

Przeczytaj też: Minimalizm finansowy w praktyce. Zasada „nie marnuję” może dotyczyć też domowego budżetu

Znakomitym środkiem czyszczącym jest ocet spirytusowy czy jabłkowy. Cytryna także nadaje się do dezynfekcji, ponieważ jej kwaśny odczyn pomaga pozbyć się bakterii, a ponadto potrafi usunąć nieprzyjemne zapachy. Soda oczyszczona też przyda nam się podczas sprzątania łazienki w roli środka dezodorującego i usuwającego osady. Jeśli dodamy do niej odrobinę wody, uzyskamy pastę, którą możemy umyć umywalkę lub wannę. Powierzchnie łazienkowe można potraktować też mydłem kastylijskim (hiszpańskim) lub marsylskim (francuskim) – prostym mydłem wyrabianym z oleju, ługu i wody. Jest ono biodegradowalne, więc po dostaniu się do ścieków nie szkodzi ekosystemom wodnym. Można je kupić w kostce i w płynie. Należy pamiętać, żeby nie łączyć tego naturalnego mydła z substancjami o kwaśnym odczynie, takimi jak ocet lub sok z cytryny, ponieważ będą wzajemnie neutralizować swoje działanie. Mydła te często wzbogacone są aromatem z cytrusów lub drzewa herbacianego, dzięki czemu łazienka będzie ładnie pachnieć. Taką rolę spełnią też olejki eteryczne, które możemy dodać do płynów lub past czyszczących. Warto pamiętać, żeby znaleźć olejki wytwarzane w sposób przyjazny dla środowiska, ponieważ wyprodukowanie ekstraktów o tak wysokim stężeniu materii roślinnej, wymaga znacznej ilości składnika bazowego.

Przeczytaj też: Czym zastąpić plastik w codziennym życiu?

Jako ścierki do sprzątania łazienki można wykorzystać stare koszulki bawełniane a jako gąbki użyć trukwy – walcowatej gąbki roślinnej. Jest to popularne w krajach azjatyckich osuszone pnącze z rodziny dyniowatych. Można je pokroić na mniejsze kawałki, które z powodzeniem posłużą jako gąbki. W sklepach ekologicznych są do kupienia inne jeszcze gąbki roślinne, które zastąpią tradycyjne plastikowe, które szybko się zużywają i uwalniają małe cząsteczki plastiku po dostaniu się do oceanów.

5 PRZEPISÓW NA NATURALNE ŚRODKI CZYSZCZĄCE DO ŁAZIENKI

Uniwersalny spray do czyszczenia powierzchni
myje blaty, zabija bakterie, usuwa osad, czyści lustra

składniki:
* 150 ml wody
* 150 ml octu
* 10 kropli wybranego olejku eterycznego

Wodę i ocet wlej do szklanej butelki z rozpylaczem. Jeśli chcesz zneutralizować zapach octu dodaj olejek. Spray rozprawi się z bakteriami zalegającymi w szczelinach wanny lub blatu łazienkowego. Nadaje się również do wyczyszczenia sedesu a także przetarcia lustra.

Uniwersalny środek do czyszczenia i nabłyszczania łazienki
czyści, dezynfekuje, nabłyszcza powierzchnie

składniki:
* 5 kropli olejku eukaliptusowego
* 5 kropli olejku cytrynowego
* 10 kropli olejku z mięty pieprzowej
* łyżka wody utlenionej
* łyżka mydła kastylijskiego lub marsylskiego w płynie
* 40 ml wody

Wszystkie składniki przelej do małej butelki ze spryskiwaczem i mocno wstrząśnij.

Środek przeciwpleśniowy
czyści powierzchnie, zabezpiecza przed pleśnią i ją usuwa

składniki:
* 100 ml octu spirytusowego
* 2 łyżeczki olejku z drzewa herbacianego

Przelej ocet do butelki ze spryskiwaczem i potraktuj miejsca pokryte pleśnią lub takie, które są na nie narażone. Jeśli pleśń nie zniknie w ciągu kilku godzin, wymieszaj 500 ml wody z olejkiem herbacianym i przelej do drugiej butelki. Mocno wstrząśnij i spryskaj miejsca, które chcesz oczyścić lub zabezpieczyć.

Silny środek do czyszczenia toalety
czyści, pochłania zapachy i dezynfekuje

składniki:
* 12 kropli olejku z drzewa herbacianego
* 125 g sody oczyszczonej
* 60 ml octu spirytusowego

Wymieszaj olejek i ocet w butelce ze spryskiwaczem. Posyp ścianki sedesu sodą oczyszczoną. Spryskaj je następnie mieszanką octu i olejku. Kiedy zacznie się pienić, przetrzyj szczotką do toalet.

Tabletki musujące do toalet z cytrusami i lawendą
pachną i usuwają plamy

składniki:
* 75 g kwasku cytrynowego
* 250 g sody oczyszczonej
* starta skórka z jednej pomarańczy
* 25 kropli olejku pomarańczowego lub cytrynowego
* 25 kropli olejku lawendowego

Wymieszaj w misce sodę, kwasek i skórkę pomarańczową. Wkrop olejki i dokładnie połącz składniki. Za pomocą spryskiwacza dodaj 1 - 2 łyżeczki wody w postaci mgiełki, po pół łyżeczki naraz. Wymieszaj do uzyskania jednorodnej masy o lekko wilgotnej konsystencji. Przełóż do silikonowych foremek do lodu, dociskając aby wypchnąć z nich powietrze. Pozostaw do wyschnięcia na noc, następnie wyjmij z foremek. Wrzuć 1 lub 2 tabletki do toalety i pozostaw na 5 minut. Następnie przetrzyj szczotką.

Środek do czyszczenia fug
szoruje i zabija zarazki

składniki:
* 125 g sody oczyszczonej
* 12 kropli olejku cytrynowego
* 60 ml soku z cytryny
* 60 ml octu spirytusowego

Wlej do wiadra lub miski 1,5 - 2 litry wody. Dodaj wszystkie składniki i wymieszaj. Nakładaj na fugi za pomocą ściereczki. Pozostaw na kilka minut. Przetrzyj fugi szczotką o twardym włosiu, aby usunąć zabrudzenia. Jeśli chcesz dodatkowo wybielić fugi, na drugi dzień po wyczyszczeniu zrób pastę: wymieszaj w małym słoiczku 60 ml wody utlenionej ze 140 g sody oczyszczonej i następnie dodaj sok z połowy cytryny. Zwilż starą szczoteczkę do mycia zębów odrobiną wody nabierz niewielką ilość pasty. Potrzyj miejsca wymagające wybielenia i spłucz.

KATEGORIA
STYL ŻYCIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies