Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Tauron wybudował swoją dziesiątą farmę wiatrową w Polsce. Dodatkowa zielona energia w Łódzkiem

Grupa Tauron ma tym samym ponad 400 megawatów mocy zainstalowanej w elektrowniach wiatrowych

Koncern energetyczny poinformował 26 października, że zakończył prace budowlane na farmie wiatrowej Piotrków w woj. łódzkim. Stanęło tam 15 turbin, każda o mocy dwóch megawatów. Tauron oczekuje, że instalacja będzie wytwarzała ponad 90 gigawatogodzin energii rocznie i pozwoli uniknąć około 76,6 tys. ton emisji CO2.

Przeczytaj też: Inwestycja warta pół miliarda złotych. Tauron z projektem farmy o mocy 60 MW

Elektrownia wiatrowa oddalona 10 km od Piotrkowa Trybunalskiego zaczęła powstawać na początku 2021 roku. Stała się dziesiątą farmą wiatrową w portfolio Tauronu, który po oddaniu do użytku tej instalacji ma też 410 MW mocy zainstalowanej w energetyce wiatrowej. Grupa planuje stworzenie jeszcze kilku farm, m.in. Mierzyn w woj. zachodniopomorskim i w Nowej Brzeźnicy.

„Zielony zwrot”, strategia Tauronu zakładająca rozbudowę odnawialnych źródeł energii, zakłada, że w 2025 roku grupa będzie mieć OZE o mocy 1600 megawatów. Budowa farmy Piotrków, czy planowane oddanie do użytku elektrowni słonecznej w Mysłowicach, to kolejne kroki do osiągnięcia tego celu. W 2030 roku Tauron chce mieć już 3700 MW mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach.

Przeczytaj też: Wielkopolska z kolejną farmą wiatrową od EDPR

Wiele z tych planów jest zależnych od regulacji w kraju. Pisaliśmy już, że liberalizacja zasady 10H utknęła w Sejmie. Bez poluzowania przepisów z tzw. ustawy antywiatrakowej (uniemożliwiają budowę wiatraków na 99 proc. obszarów w kraju), nie powstaną nowe turbiny na lądzie. Ponieważ zasada 10H nadal obowiązuje, w Polsce realizowane są prawie wyłącznie projekty wiatrowe, dla których wydano stosowne decyzje i zgody jeszcze przed wejściem w życie przepisów z ustawy antywiatrakowej, czyli przed 2016 rokiem.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies