Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Według Greenpeace recykling plastiku jest mitem. Przetwarza się coraz mniej tworzyw sztucznych

Organizacja domaga się szybkiej reakcji dużych firm. Chce, by radykalnie ograniczyły produkcję plastikowych opakowań

W 2014 roku w Stanach Zjednoczonych recyklingowi poddano 9,5 proc. plastikowych odpadów. Był to jak dotąd najlepszy pod tym względem okres. Później podobny wynik udało się osiągnąć tylko w 2018 roku, kiedy zrecyklingowano 8,7 proc. tworzyw sztucznych. Od tamtego czasu było już tylko gorzej – wynika z raportu „Circular Claims Fall Flat Again” sporządzonego przez amerykański Greenpeace.

Przeczytaj też: Jak ograniczać recykling? Najpierw redukuj, a potem ponownie wykorzystaj

W 2021 roku recykling plastiku spadł znacząco, bo do 5-6 proc. Organizacja opisuje przy tym, że np. w 2018 roku spora część plastiku została po prostu wywieziona do Chin. Taki krok zaliczono do działań związanych z odzyskiem, choć zapewne w Państwie Środka odpady po prostu spalono lub trafiły na wysypiska.

Greenpeace podaje przykład gospodarstw domowych z USA, które w 2021 roku wygenerowały 51 mln ton plastikowych odpadów. Zaledwie 2,4 mln z nich poddano recyklingowi – to niecałe 5 proc. wszystkich. Organizacja wiele razy w swoim raporcie nazywa recykling plastiku „mitem”, za którego stworzenie obwinia duże korporacje.

Przeczytaj też: Zakład recyklingu baterii w Zawierciu ze wsparciem EBOR

Wylicza przy tym, że plastik trudno zbierać i sortować, a poddanie go recyklingowi nie jest ekonomiczne. Ponowne przetworzenie sztucznych tworzyw niesie też szkody dla środowiska. „Papier, tektura, metale i szkło nie tworzą tych problemów, więc przetwarzamy ich więcej” – czytam w raporcie. Według Greenpeace należy w tej chwili wymagać od wytwórców m.in. artykułów spożywczych, by porzucali plastik na rzecz łatwiejszych do zrecyklingowania tworzyw.

„Czy pozwolimy firmom nadal promować nieudany, toksyczny, plastikowy mit o recyklingu, czy też zażądamy zmiany, która drastycznie zmniejszy produkcję jednorazowych tworzyw sztucznych?” – pytają retorycznie twórcy opracowania.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies