Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Ile śmieci produkujesz? Ten kalkulator pomoże to policzyć

Świadome decyzje to lepsze decyzje – uznali naukowcy z AGH. Omnia Kalkulator pomoże ich zdaniem ograniczyć ilość wytwarzanych śmieci

Ludzie generują coraz więcej śmieci (już ponad 380 mln ton rocznie), a wszechobecność plastiku zaczyna przerażać. Naukowcy szacują, że w 2050 r. w oceanach będzie więcej plastikowych odpadów niż ryb. Również w Polsce odpadów przybywa coraz szybciej – wg GUS statystyczny obywatel pozbywa się ich 312 kg rocznie, z czego około 30 kg to plastik. Tymczasem do recyklingu trafia niewiele ponad jedna czwarta odpadów.

Powstał jednak pomysł na to, jak pokazać ludziom, ile śmieci generują i zachęcić ich do lepszych wyborów. Krakowski startup stworzony przez naukowców z AGH przygotował specjalny kalkulator. Wpisując do niego liczbę plastikowych produktów zużywanych w kuchni, łazience, ale też "na mieście" (np. kubków do kawy) dostajecie dokładne dane o swoim zużyciu tworzyw sztucznych.

Przeczytajcie także: Punkt zwrotny dla farm wiatrowych w Polsce?

– W naszym przypadku to 29 kg rocznie, a średnia dla obywatela europejskiego wynosi 31 kg. To góra plastiku! Co gorsza, możemy powiedzieć, że wciąż stosunkowo mało, bo przeciętny Amerykanin wyrzuca około 84 kg takich śmieci rocznie. Jeśli pomnożymy to przez liczbę mieszkańców USA, czyli 300 milionów, od razu łatwo zrozumieć, dlaczego zanieczyszczenie tworzywem sztucznym jest tak palącym problemem – czytam na stronie internetowej kalkulatora.

Autorzy Omni Calculator wyjaśniają, że stworzyli go po to, by ułatwić ludziom podejmowanie lepszych i świadomych decyzji – tak, żeby nie trzeba było zgadywać w ciemno. Twórcy aplikacji przypominają, że racjonalne, świadome decyzje, bazujące na faktach, a nie emocjach, to sposób na poprawę świata.

Przeczytajcie także: Wielka Brytania przez tydzień bez energii z węgla

Na stronie kalkulatora, którą znajdziecie w tym miejscu, można również przeczytać, w jaki sposób ograniczyć swoje zużycie plastiku – np. poprzez rezygnację z plastikowych słomek czy noszenie własnej butelki na wodę. Zespół Green News również od dłuższego czasu stosuje te zasady w codziennym życiu i na przykład nie kupuje wody w butelkach wykonanych z tworzyw sztucznych. Ja sama, używając stalowego kubka do kawy, uniknęłam w tym roku zużycia kilkudziesięciu papierowych lub plastikowych pojemników. Praktycznie bez wysiłku!

KATEGORIA
LESS WASTE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies