Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Wielka Brytania przez tydzień wytrzymała bez energii z węgla

Poprzedni rekord odnotowano w wielkanocny weekend tego roku. Sieć funkcjonowała bez czarnego paliwa przez ponad 90 godzin

Wielka Brytania przez tydzień – od 1 do 7 maja – funkcjonowała bez energii elektrycznej produkowanej ze spalania węgla i był to pierwszy tak długi okres w historii od czasów rewolucji przemysłowej – donosi Financial Times. Gazeta cytuje komunikat National Grid Electricity System Operator (ESO) – brytyjskiego odpowiednika PSE, który podał, że sieć elektryczna w tym kraju była "wolna od węgla" przez 168 godzin.

Przeczytajcie także: To może być punkt zwrotny dla farm wiatrowych w Polsce

Fintan Slye, szef ESO, dodał, że w miarę jak coraz więcej odnawialnych źródeł energii jest włączanych do systemu energetycznego Wlk. Brytanii, okresy bez emisji CO2 przy produkcji prądu będą się regularnie wydłużać. – Wierzymy, że do 2025 r. zaczniemy w pełni obsługiwać system energetyczny Wielkiej Brytanii przy zerowej emisji dwutlenku węgla – powiedział Slye.

Przeczytajcie także: Polska nie poprze większych ambicji klimatycznych

Brytyjski rząd deklaruje, że całkowicie zrezygnuje z węgla do 2025 r. Ma być to możliwe dzięki odnawialnym źródłom energii, takim jak morskie elektrownie wiatrowe. Jak pisze gazeta, Wielka Brytania ma już tylko sześć elektrowni węglowych, służących obecnie przede wszystkim jako zasilanie rezerwowe w okresach szczytowego zapotrzebowania lub w przypadku utraty dostaw z innych źródeł. Znakomita większość energii elektrycznej pochodzi ze spalania gazu, z elektrowni jądrowych i farm wiatrowych. Poprzedni najdłuższy okres funkcjonowania brytyjskiej sieci elektrycznej bez węgla odnotowano w weekend wielkanocny tego roku i trwał on 90 godzin i 45 minut.

Źródło: FT

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies