Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Huawei wdraża w Puszczy Białowieskiej system Nature Guardian. Chce chronić bioróżnorodność

Odgłosy przyrody zostaną zarejestrowane i przekazane sztucznej inteligencji

Rozwiązanie zainstalowane przez Huawei na terenie Puszczy Białowieskiej składa się z 70 urządzeń offline o nazwie AudioMoth Edge oraz trzech urządzeń Guardian, które tworzą system czujników akustycznych rejestrujących odgłosy przyrody. Pierwsze z nich to zaawansowane rejestratory dźwięku o pełnym spektrum, które wychwytują zarówno częstotliwości słyszalne, jak i ultradźwiękowe. Urządzenia Guardian, w pełni zasilane energią słoneczną, mają wbudowane mikroodbiorniki i anteny do przesyłania danych dzwiękowych do chmury za pośrednictwem sieci GSM, co pozwala monitorować aktywności dzikich zwierząt w czasie rzeczywistym. Połączone technologie tworzą inteligentny system, który umożliwia znacznie efektywniejszą ochronę unikalnych obszarów przyrodniczych, takich jak Puszcza Białowieska.

Przeczytaj też: Irytuje Cię zarośnięty skwer? Niepotrzebnie - te chwasty mogą kiedyś pomóc rolnictwu

– Biolodzy ekoakustyczni z Rainforest Connection i specjaliści z Białowieskiego Parku Narodowego przez najbliższych kilkanaście miesięcy będą opracowywali raport analizujący – mówi Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji Huawei Polska. – Wnioski i spostrzeżenia zostaną wykorzystane do zaprojektowania skutecznych i precyzyjnych działań ochronnych rzadkich gatunków, które występują na terenie puszczy. Po realizacji projektów m.in. na Kostaryce, Filipinach, Grecji i Austrii ten innowacyjny program możemy realizować w Polsce – wyjaśnia.

Puszcza Białowieska to jeden z ostatnich w Europie lasów naturalnych. Na jej terenie działalność człowieka była bardzo ograniczona, więc puszcza zachowała w wielu miejscach cechy lasu pierwotnego. Obszar 1500 km2 naturalnej zieleni, położony przy granicy z Białorusią, stanowi dom dla kilkunastu tysięcy gatunków zwierząt i roślin, wśród których wymienić można żubra europejskiego, rysia euroazjatyckiego czy też ponad tysiąc różnych gatunków roślin. To jeden z pierwszych parków narodowych na świecie. Od 1978 roku jest na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, a od roku 2010 należy do spisu ostoi ptaków IBA (miejsca wyróżniające się z otoczenia tym, że występują tam ptaki szczególnie cenne).

Przeczytaj też: UNESCO kategorycznie przeciwne dalszej wycince drzew w Puszczy Białowieskiej

– Puszcza Białowieska to niewątpliwie jedno za najistotniejszych centrów bioróżnorodności w Polsce, gdzie wyraźnie widoczne są niesamowite powiązania i relacje tworzące się pomiędzy różnymi gatunkami – mówi Mateusz Szymura, przedstawiciel Białowieskiego Parku Narodowego. – Znamy już tysiące wielorakich gatunków występujących na tym terenie, ale nadal natrafiamy na zupełnie wyjątkowe lub endemiczne gatunki, o których nie mamy jeszcze wystarczających danych. Cieszy nas, że to właśnie w Białowieskim Parku po raz pierwszy w Polsce zostaną wykorzystane takie systemy Huawei, które pozwolą nam monitorować te, niezbadane jeszcze w pełni, zasoby dzikiej przyrody – wyjaśnia.

KATEGORIA
EKOLOGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies