Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
UNESCO kategorycznie przeciwne dalszej wycince drzew w Puszczy Białowieskiej

Decyzja zapada, gdy Lasy Państwowe szykują się do pozyskiwania drewna na unikalnych w skali świata terenach

Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO przyjął decyzję, która nie pozostawia wątpliwości – wszystkie działania prowadzone na terenie Puszczy Białowieskiej muszą być podporządkowane zachowaniu jej unikalnej wartości jako światowego dziedzictwa. Jedynym wyjątkiem od tej zasady może być ochrona bezpieczeństwa ludzi.

Przeczytajcie też: Za nami najgorętszy czerwiec w historii pomiarów

UNESCO zaleca ograniczenie przyszłego pozyskiwania drewna w Puszczy Białowieskiej do niezbędnych działań służących celom bezpieczeństwa publicznego i czynności związanych z ochroną przyrody. Komitet zalecił również Polsce jak najszybsze rozpoczęcie prac nad całościowym planem zarządzania Puszczą Białowieską. W przeciwnym razie Puszcza zostanie wpisana na listę światowego dziedzictwa w zagrożeniu, co będzie wizerunkową wpadką.

Przedstawiciele UNESCO skrytykowali wycinkę drzew, którą w polskiej części Puszczy prowadzono od 2016 do 2018 roku na mocy decyzji Lasów Państwowych. Przypomnijmy – drzewa wycinano również w strefie częściowo chronionej, obejmującej stare fragmenty lasu. Według Komitetu, działania te mają negatywny wpływ na środowisko. Wycinkę za nielegalną uznał Trybunał Sprawiedliwości UE. UNESCO pochwaliło Polskę za jej zawieszenie.

Przeczytajcie też: Polska gotowa poprzeć cel neutralności klimatycznej

Puszcza Białowieska jest jednym z ostatnich zachowanych lasów naturalnych w Europie i jednym z pierwszych miejsc wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest cenna ze względu na wyjątkowe walory przyrodnicze i różnorodność biologiczną.

Decyzja UNESCO zbiega się w czasie z działaniami Lasów Państwowych, by wrócić do wycinki. Aneksy do planów zarządzania lasami czekają już tylko na podpis ministra środowiska Henryka Kowalczyka. Zdaniem aktywistów, szef resortu środowiska przedkłada jednak biznesowe cele Lasów Państwowych ponad ochronę przyrody. Do premiera trafiła skarga w tej sprawie.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies