Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Którędy jechać, żeby emisja CO2 była najmniejsza? Teraz podpowie ci Google

Mapy Google podpowiedzą, jaką drogę wybrać, by wyemitować mniej CO2. Można też podać, jaki silnik ma auto, by poprawić proponowane przez aplikację trasy

W Mapach Google od 7 września można wybrać nowy rodzaj trasy – przyjaznej dla środowiska. Nowa usługa jest dostępna w krajach europejskich, także w Polsce. Jej uruchomienie gigant z Doliny Krzemowej zapowiadał jeszcze w 2021 r. Użytkownicy Google mogą od dawna wybierać trasę z uwzględnieniem różnych środków transportu, a także pieszą.

Przeczytaj też: Jak ograniczać recykling? Najpierw redukuj, a potem ponownie wykorzystaj

Najnowsza funkcja rozszerza możliwości nawigacji od Google w zakresie wytyczania trasy dla aut. Aplikacja podpowie drogę, która będzie wiązała się z mniejszym zużyciem paliwa, a w efekcie – z mniejszymi emisjami dwutlenku węgla.

Z funkcji tej korzystają już Amerykanie i Kanadyjczycy. Jak twierdzi Google, uruchomienie jej w blisko 40 kolejnych państwach sprawi, że można łącznie uniknąć emisji około 1 miliona ton CO2 rocznie. Tyle niewyemitowanego dwutlenku węgla rocznie to mniej więcej tak, jakby z dróg na całym świecie zniknęło około 200 tys. aut z silnikami spalinowymi.

Google udostępnia jednocześnie jeszcze jedną funkcję. Kierowcy, korzystający z „zielonych” tras w Google Maps mogą wskazać, jaki silnik ma ich auto. Do wyboru są te na benzynę, gaz, diesla, z napędem hybrydowym i elektrycznym. Każdy z tych silników ma inną charakterystykę i trasa będzie dobierana z jej uwzględnieniem.

Przeczytaj też: Nowa farma fotowoltaiczna w Alpach. Ale to nie jej moc jest ważna

Google podkreśla, że trasy mogą się różnić w zależności od typu silnika. Silniki diesla są wydajniejsze przy większej prędkości, z kolei hybrydy i auta elektryczne lepiej radzą sobie w mieście, zwłaszcza w korkach. W ten sposób każdy będzie mógł mieć w telefonie narzędzie, które podpowie mu, jak przyczynić się do poprawy jakości powietrza. Nie wspominając o ewentualnej oszczędności pieniędzy.

KATEGORIA
EKOLOGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies