Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
„Zielona” część holdingu Famur szykuje ekspansję. Projekt Solartechnik ma w portfolio 2,1 GW

Spółka zamierza też sprzedać Spoleto portfel projektów fotowoltaicznych za 750 mln zł

Firma Projekt Solartechnik (PST), która od maja 2021 roku jest w grupie Famur i TDJ, powiększyła portfel projektów fotowoltaicznych (PV) o prawie 500 MW. Oznacza to, że gdyby zrealizowała wszystkie projekty, jaka ma obecnie w portfelu, łącznie miałaby farmy fotowoltaiczne o mocy 2,1 GW. W połowie czerwca spółka miała 142 MW mocy zainstalowanej w instalacjach pracujących i w trakcie budowy. Umowy przyłączeniowe mają natomiast projekty o mocy 550 MW.

Przeczytaj też: Iberdrola kupuje dwie farmy wiatrowe i sześć fotowoltaicznych w Polsce

PST jest zaangażowany także w sporą transakcję. Realizuje sprzedaż projektów farm słonecznych na różnych etapach realizacji o mocy 184 MW. Cena to blisko 750 mln zł, kupującym jest spółka Spoleto (wchodzi w skład Alternus Energy Group). – Efektywnie wspieramy rozwój sektora fotowoltaiki w Polsce, aktywnie działamy na rynku niemieckim i przygotowujemy się do ekspansji na kolejne kraje – zapowiada Maciej Marcjanik, prezes Projekt Solartechnik.

Solartechnik działa także w Anglii, Belgii, Francji i Niemczech oraz w Rumunii i na Węgrzech. Spółka specjalizuje się w projektach fotowoltaicznych, energetyce przemysłowej i farmach wiatrowych.

Tego samego dnia, gdy PST podsumowało dotychczasowe działania, raport o I półroczu zaprezentował Famur. Producent maszyn górniczych poświęcił tam sporo miejsca Projekt Solartechnik, „zielonej” odnodze grupy. – W kolejnych kwartałach będziemy kontynuować wdrażanie nowych kierunków strategicznych w celu przekształcenia Grupy Famur w holding inwestujący w zieloną transformację i perspektywiczne branże przemysłowe. Intensywnie pracujemy nad kolejnymi projektami akwizycyjnymi, które umożliwią nam realizację tego celu – mówi prezes Famur Mirosław Bendzera.

Przeczytaj też: RWE rozpycha się w Polsce. Przejęło Alpha Solar

Choć transformacja ma być kluczem do sukcesu spółki, to Famur nie zapomniał o swojej podstawowej działalności. Firma odnotowała, że trwający kryzys energetyczny i rosnący popyt na paliwa kopalne zwiększyły zainteresowanie jej maszynami górniczymi. Spółka miała w I połowie 2022 r. 524 mln zł przychodów ze sprzedaży maszyn i urządzeń oraz ich dzierżawy, zyskała też nowe zamówienia.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies