Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Famur widzi problemy branży górniczej i stawia na zieloną transformację

Holding z udziałem TDJ i Projekt Solartechnik będzie rozwijał m.in. wielkoskalowe projekty fotowoltaiczne

Znana z produkcji maszyn dla przemysłu wydobywczego grupa Famur poinformowała o zawarciu umowy ze spółką Energa – Obrót z grupy Orlen. Łączna szacunkowa wartość kontraktu na zakup energii elektrycznej, który będzie trwać do 2024 roku, to około 143 mln zł. Katowicka firma przekonuje, że to pierwszy efekt zmian, które mają ją wprowadzić do nowych segmentów biznesowych.

Przeczytaj też: Pali się magazyn energii Tesli w Australii

Producent maszyn górniczych musiał przyjąć do wiadomości, że trwanie w dotychasowym obszarze biznesowym staje się niebezpieczne – kopalnie będą zamykane, na znaczeniu tracą już paliwa kopalne, popyt na rozwiązania dla tego przemysłu kurczy się, a w końcu wygaśnie. Proces ten będzie trwał dekady, ale jest nieuchronny. Dlatego potrzebna była korekta strategii biznesowej. A raczej stworzenie jej na nowo.

Grupa zamierza zostać poważnym graczem na rynku zielonej transformacji. W tym celu powołano do życia holding, który ma działać w sektorze fotowoltaicznym. W jego składzie oprócz Famuru znalazły się Projekt Solartechnik oraz TDJ, dominujący akcjonariusz Famuru. Przed podmiotem określono jasny cel: do końca 2024 roku minimum 70 proc. jego przychodów powinno pochodzić ze źródeł niezwiązanych z węglem energetycznym.

Przeczytaj też: Polska wieś zaprzyjaźniła się z fotowoltaiką

Famur zapowiedział m.in. przegląd swoich aktywów górniczych oraz przebranżowienie wybranych zakładów produkcyjnych. Spółka nadal będzie też szukać zysków w transporcie i logistyce. W segmencie fotowoltaiki podmiot chce się skupić na wielkoskalowych instalacjach słonecznych dla biznesu. Doświadczenie w tym zakresie wniesie Projekt Solartechnik, który może się pochwalić działalnością na 10 europejskich rynkach i budową farm o mocy ponad 300 MW. Firma posiada własne zaplecze budowlano–realizacyjne oraz biuro projektowe specjalizujące się w projektach fotowoltaicznych.

Grupa podała w komunikacie, że w wyniku konsolidacji będzie mieć w portfolio projekty fotowoltaiczne o mocy około 1 GW. Z tego około 130 MW to projekty, które w 2019 i 2020 roku wygrały aukcje o rządowe wsparcie. Do końca br. zakończy się ich budowa. Do tego dochodzi ponad 840 MW projektów w trakcie rozwoju.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies