Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
RWE rozpycha się w Polsce. Przejęło Alpha Solar, a wraz z nią projekty fotowoltaiczne o mocy 3 GW

Strony transakcji trzymają jej szczegóły tylko dla siebie. Dotyczy to nie tylko kosztów przejęcia

Niemiecki koncern energetyczny RWE ogłosił przejęcie polskiej spółki Alpha Solar, zajmującej się realizacją projektów fotowoltaicznych „od pozyskania gruntu po gotowość budowlaną”. Jak twierdzi RWE, w ten sposób zyskało grupę projektów solarnych o łącznej mocy ok. 3 GW. Strony ustaliły, że nie ujawnią ceny zakupu.

Przeczytaj też: Ørsted i Grupa PGE wybrały wykonawcę projektu morskiej farmy

O samej Alpha Solar wiadomo niewiele, spółka nie chwali się wykonanymi projektami i skąpi informacji o realizacjach. Z komunikatu RWE wynika natomiast, że ma 60 specjalistów i cztery biura: w Warszawie, Inowrocławiu, Łodzi i Rzeszowie. Cały zespół Alpha Solar ma po przejęciu pracować w ramach RWE Renewables.

RWE, jak i Alpha Solar, nie precyzują też, ile projektów PV jest przedmiotem transakcji. „Pozyskane projekty są rozmieszczone na terenie całej Polski. Większość z nich to projekty o planowanej dużej mocy, na różnych etapach rozwoju. Stopień ich zaawansowania waha się od zidentyfikowanych możliwości we wczesnej fazie do projektów gotowych do budowy” – to jedyna informacja na ten temat.

Nabycie polskiej spółki ma pomóc RWE w ekspansji na polskim rynku. Według zapowiedzi niemieckiego koncernu w latach 2022-2023 wybuduje i uruchomi on projekty fotowoltaiczne o mocy około 70 MW.

Przeczytaj też: Innowacyjna farma wiatraków z łopatami nadającymi się do recyklingu

Obecnie portfel RWE w Polsce obejmuje farmy wiatrowe o łącznej mocy zainstalowanej ponad 420 MW. Budują się lub oczekują na uruchomienie jeszcze cztery farmy wiatrowe: Żnin (48 MW), Wierzchlas (7 MW) oraz Dolice (48 MW) i Lech Nowy Staw III (12 MW). RWE złożyło też 11 wniosków o przyznanie pozwoleń pod przyszłe morskie farmy wiatrowe na polskiej części Bałtyku. Pisaliśmy o tym w tekście Długa lista chętnych na budowę morskich farm wiatrowych. RWE bardzo aktywne w wyścigu.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies