Partner strategiczny
Blue Media
Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Wyłowione z Odry martwe ryby liczone są już w dziesiątkach, a nawet setkach ton. Fala dotarła do Szczecina

Nadal nie ustalono oficjalnie, co i jak zatruło Odrę. Rozstrzygnięć nie przyniosły badania przeprowadzone w trakcie długiego weekendu.

Fala śniętych ryb na Odrze dotarła do Szczecina. W poniedziałek wieczorem Powiatowa Społeczna Straż Rybacka w Szczecinie informowała, że natrafiła na pierwsze ryby w okolicach Żabnicy, około 15 km na południe od stolicy województwa zachodniopomorskiego.

Przeczytaj też: Polscy politycy już okładają się Odrą i Czarnobylem

Nadal nie ustalono oficjalnie, co i jak zatruło Odrę. Rozstrzygnięć nie przyniosły badania przeprowadzone w trakcie długiego weekendu. Wspólna konferencja przedstawicieli rządów oraz administracji Polski i Niemiec także nie dostarczyła opinii publicznej nowych informacji. Wykluczono skażenie wody w rzece przez metale ciężkie.

W działania na Odrze zaangażowane zostały krajowe służby. Przy wyławianiu ryb pracuje około dwóch tysięcy policjantów i strażaków. Na rzece rozmieszczane są tamy i zapory, które mają pomagać usuwaniu martwych zwierząt. Na jednym ze zdjęć opublikowanych przez społeczną straż rybacką uwieczniono, jak ryby są wydobywane z wody za pomocą koparki.

Przeczytaj też: Niemcy mają problem z Renem. Poziom wody osiągnął stan krytyczny

Przedstawiciel Państwowej Straży Pożarnej w rozmowie z Polską Agencją Prasową przekazał, że strażacy tylko od 12 do 15 sierpnia 2022 r. usunęli z wody 80 ton śniętych ryb. Tylko 14 sierpnia na lubuskim odcinku Odry wyłowiono 10 ton. To tylko szacunki z ostatnich dni, a akcja trwa już jakiś czas. Można więc szacować, że z Odry wyłowiono już ponad 100 ton zatrutych ryb.

Fot. Państwowa Straż Pożarna / Andrzej Bartkowiak / Twitter

KATEGORIA
EKOLOGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies