Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
URE: moc OZE w Polsce rośnie. Jednak to wciąż mniej niż jedna piąta mocy zainstalowanej całej energetyki

Urząd Regulacji Energetyki opublikował dane za I półrocze br. Niestety niektóre rodzaje OZE pod względem wzrostu mocy w ogóle stanęły w miejscu

Na koniec czerwca 2019 r. w Polsce zainstalowane były odnawialne źródła energii o łącznej mocy 8820 MW. To o zaledwie 227 MW więcej niż rok temu. Najszybciej przybywa instalacji słonecznych, a na drugim miejscu – biomasowych. Natomiast jeśli chodzi o farmy wiatrowe, biogazownie czy elektrownie wodne, to widać wyraźną stagnację.

Przeczytaj też: Największy polski odbiorca prądu stawia na OZE

Według stanu na 30 czerwca zainstalowana moc wiatraków wynosiła 5881 MW, niemal identycznie jak przed rokiem. Jest to zdecydowanie największa część rynku OZE w Polsce. Na drugim miejscu są hydroelektrownie, z mocą 972 MW – ich jednak nie przybywa ze względu na warunki wodne i ukształtowanie terenu.

Na trzecie miejsce pod względem zainstalowanych mocy wysunęła się energetyka słoneczna, o której dynamicznym rozwoju piszemy w green-news.pl regularnie. Według danych URE, jej zainstalowana moc wynosiła na koniec I półrocza br. niespełna 260 MW. Dane urzędu nie są spójne z tymi publikowanymi przez Polskie Sieci Elektroenegetyczne i firmy – wynika to z rozbieżności w sposobie liczenia. PSE podały, że 1 sierpnia bieżącego roku łączna moc instalacji fotowoltaicznych podłączonych do systemu energetycznego wyniosła ok. 883 MW. To oznacza wzrost o 148,9 proc. w skali roku i o ponad 15 proc. w ciągu jednego zaledwie miesiąca.

Przeczytaj też: Notowania energetyki na dnie

Niezależnie jednak od źródła statystyk, kierunek jest jasny: fotowoltaika jest najszybciej rozwijającą się częścią rynku OZE w Polsce, a jej wzrost dodatkowo będą stymulować zmienione niedawno przepisy czy zapowiadane przez rząd programy wsparcia, takie jak „Mój prąd”.

Warto jednocześnie pamiętać, jaka jest skala rozwoju krajowych OZE. Wszystkich mocy zainstalowanych w polskiej energetyce jest 44,6 tys. MW. Zatem nawet po ogłoszonym przez URE wzroście, udział odnawialnych źrodeł energii w systemie wynosił na koniec czerwca tylko 19,5 proc. To zaś oznacza, że do realnej redukcji emisji CO2 dzięki nowym źródłom energii jeszcze bardzo daleka droga.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies