Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Szybko przybywa mocy w polskiej fotowoltaice. Elektrownie słoneczne mają już prawie 900 MW

W ciągu roku odnotowano wzrost mocy instalacji fotowoltaicznych o niemal 150 proc.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne poinformowały, że na 1 sierpnia bieżącego roku łączna moc instalacji fotowoltaicznych podłączonych do systemu energetycznego wyniosła ok. 883 MW. To oznacza wzrost o 148,9 proc. w skali roku i o ponad 15 proc. w ciągu jednego zaledwie miesiąca.

Przeczytaj też: Niemcy chcą się zadłużyć by ratować klimat

W ostatnich miesiącach mocy instalowanych w energetyce słonecznej regularnie przybywa. To oznacza, że w każdym kolejnym miesiącu można ogłaszać nowy rekord. Niemniej moc instalacji fotowoltaicznych wciąż niewiele znaczy w porównaniu z tą, którą zapewniają elektrownie węglowe. Łączna moc zainstalowana polskiej energetyki to ok. 44 GW, z czego elektrownie na węgiel kamienny i brunatny to ponad 30 GW.

Przeczytaj też: Odejście od węgla nie wygeneruje bezrobocia

Polski rynek energii elektrycznej może stać u progu solarnego boomu. Coraz więcej dużych firm, takich jak KGHM, Orlen czy ArcelorMittal podejmuje decyzje o budowie własnych instalacji fotowoltaicznych. Na rozwiązania tego rodzaju stawiają także gospodarstwa domowe, które widzą w tym możliwość obniżenia rachunków za prąd. Jest też szansa, że rynek będzie stymulowany rządowym programem „Mój Prąd”, w ramach którego dopłatami objętych zostanie nawet 200 tys. instalacji.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies