Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Tauron przyłączył już trzy razy więcej nowych źródeł OZE niż przed rokiem

Grupa energetyczna z Katowic przyłączyła w pierwszej połowie 2019 r. odnawialne źródła energii o mocy ponad 100 megawatów

Zarządzające krajowym systemem energetycznym PSE podały w ostatnich dniach, że według stanu na 1 sierpnia bieżącego roku łączna moc instalacji fotowoltaicznych podłączonych do systemu energetycznego wyniosła ok. 883 MW. To oznacza wzrost o 148,9 proc. w skali roku i o ponad 15 proc. w ciągu jednego zaledwie miesiąca.

Przeczytaj też: Szybko przybywa mocy w polskiej fotowoltaice

Dynamiczny rozwój OZE, które Polacy chcą zakładać przy swoich domach i firmach, to wyzwanie dla dystrybutorów, czyli spółek zarządzających lokalnymi sieciami. Ich obowiązkiem jest dbanie, by wszystkie prywatne instalacje były przyłączane do systemu energetycznego. Prace toczą się intensywnie. Działający na południu kraju Tauron Dystrybucja w pierwszym półroczu 2019 roku przyłączył 8,7 tysiąca odnawialnych źródeł energii o mocy ponad 108 MW. To prawie trzy razy więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Przeczytaj też: Farma wiatrowa, słoneczna i magazyn energii w jednym

Większość z nich to instalacje fotowoltaiczne, ale przyłączono również nową elektrownię wodną, wiatrową i jedną wykorzystującą biogaz rolniczy.

O rekordowym tempie przyłączania nowych źródeł energii donosi również największa w kraju grupa energetyczna, czyli PGE. W pierwszej połowie roku przyłączyła do sieci 20 tysięcy kolejnych mikroinstalacji fotowoltaicznych. W efekcie na koniec czerwca br. do sieci operatora przyłączonych było łącznie już ponad 32 tysiące tego typu instalacji, a ich moc wyniosła blisko 190 MW.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies