Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Pyszne.pl wprowadza biodegradowalne opakowania na dania. Izolację stanowią algi, a nie plastik

W pełni biodegradowalne pudełka z wyściółką z alg przygotował startup Notpla

Serwis Pyszne.pl, platforma do zamawiania jedzenia z restauracji i barów, wprowadza innowacyjne opakowania, w których nie ma plastikowej izolacji. Zastąpiły ją algi. Zamawiając jedzenie z dowozem będzie można otrzymać je w pudełkach bez syntetycznych dodatków, w pełni biodegradowalnych. Produkt jest dostarczany przez założony w 2014 roku startup z branży zrównoważonych opakowań – Notpla. Właściciel Pyszne.pl przetestował te opakowania już na kilku rynkach.

Przeczytaj też: Pyszne.pl podsumowało rok 2021. Kupujemy więcej wegańskich dań z dowozem

Nowa powłoka w kartonach na jedzenie jest nie tylko przyjazna dla środowiska. Dodatkowym atutem jest to, że jest także wegańska. Jest tak samo odporna na tłuszcz, jak jej odpowiednik zrobiony z przetworzonej ropy naftowej. Opakowania zostały już gruntownie przetestowane w Austrii, Holandii, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Ostatnio były wykorzystywane także podczas finałów Ligi Europejskiej UEFA i EURO 2022 kobiet. Dostarczano w nich jedzenie w czasie imprez.

Pyszne.pl zapewnia, że nowe pudełka z algową wyściółką można wrzucić do przydomowego kompostownika. Ich rozkład nastąpi w ciągu kilku tygodni.

Przeczytaj też: Czy Europie grozi głód? Warto znać te fakty

Pyszne.pl należy do Just Eat Takeaway.com. Lokalne warianty platformy działają w zbliżonej formule niemal na całym świecie. Polski oddział w 2019 roku wycofał większość sztućców i opakowań z plastiku ze sklepu dla partnerów. Teraz dokłada tam biodegradowalne pudełka. Liczy na to, że gastronomia zainteresuje się szybko nowym produktem.

Jak wynika z raportu firmy doradczej Deloitte – „Climate Sentiment Index” – niemal 60 proc. Polek i Polaków decyduje się na zakupy produktów marek działających na rzecz zrównoważonego rozwoju.

O polskim pomyśle na jadalne opakowania pisałam przy okazji nominacji startupu MakeGrowLab z Puław w konkursie Green Valley Award.

Zdjęcie: mat. prasowe Pyszne.pl

KATEGORIA
EKOLOGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies