Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Rząd startuje z programem „Ciepłe mieszkanie”. Bez szans na to, żeby podzielić pieniądze przed zimą

Kilka dni wcześniej premier apelował do mieszkanek i mieszkańców, żeby docieplali domy przed nadchodzącym sezonem grzewczym

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) uruchamia nabór w programie „Ciepłe mieszkanie”. Jego celem jest upowszechnienie nisko- i zeremisyjnych źródeł ciepła oraz poprawa efektywności energetycznej w budynkach wielorodzinnych. Sprowadza się to do tego, że za łączną sumę 1,4 mld zł będą likwidowane kopciuchy i prowadzone docieplenia budynków, a także wymiany okien i drzwi w mieszkaniach.

Program zakłada poprawę efektywności energetycznej w co najmniej 80 tys. mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Dzięki pieniądzom z NFOŚiGW możliwe będzie uzyskanie dopłaty do zakupu kotła gazowego kondensacyjnego, kotła na pellet drzewny o podwyższonym standardzie, ogrzewania elektrycznego, pompy ciepła powietrze/woda lub powietrze/powietrze albo podłączenie lokalu do wspólnego, efektywnego źródła ciepła. Wsparciem objęte zostanie także wykonanie instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, wymiana okien i drzwi, wykonanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Sfinansować będzie można także opracowanie projektów tych instalacji.

Przeczytaj też: Zimą damy do pieca z dopłatami

Choć program „Ciepłe mieszkanie” jest przedstawiany jako ważny dla rządu, to trzeba przyznać, że zabierano się do jego uruchomienia niespiesznie. Koszty opóźnień poniosą osoby, które nie będą mogły pokryć części wydatków ze wsparcia NFOŚiGW przed najbliższym sezonem grzewczym – ten zapowiada się rekordowo drogi.

Szefowa resortu klimatu i środowiska, Anna Moskwa, cytowana w komunikacie prasowym przygotowanym przez NFOŚiGW, podkreśla, że liczy na to, że Polacy rychło rozpoczną remonty w swoich domach. Podobny apel wystosował już premier Mateusz Morawiecki.

Na co mogą liczyć zainteresowani programem? Instytucja zakłada, że przeciętna kwota dotacji będzie się wahać (w zależności od dochodów posiadacza nieruchomości) od 15 tys. zł do 37,5 tys. zł. Maksymalne wsparcie będzie mogło sięgać 90 proc. kosztów kwalifikowanych (do 95 proc. w gminach z największym zanieczyszczeniem powietrza). Rzecz w tym, że najpierw to gminy będą musiały ubiegać się o pieniądze z Funduszu, a dopiero potem będą mogły zająć się ich redystrybucją.

Przeczytaj też: Dymisja Piotra Naimskiego. Co dalej z Baltic Pipe?

Przedstawiciele Funduszu liczą na to, że gminy nie będą zwlekać ze składaniem wniosków o przyznanie środków. Kiedy je dostaną, będą ustalać własne harmonogramy działania i informować o naborach dla beneficjantów ostatecznych. Wnioski od gmin przyjmowane są w trybie ciągłym, z dwoma naborami. Pierwszy zakończy się 31 grudnia br. zaś drugi 31 grudnia 2023 r. lub w momencie wyczerpania środków.

Poniżej zamieszczam ściągawkę przygotowaną przez NFOŚiGW dotyczącą tego kto i na jakie wsparcie może w programie „Ciepłe Mieszkanie” liczyć.

Poziom 1 – podstawowy: Beneficjentem końcowym programu „Ciepłe Mieszkanie” może zostać każdy właściciel lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym, którego roczne dochody nie przekraczają kwoty 120 tys. zł.

Intensywność dofinansowania wyniesie w takim przypadku:

 • Do 30% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 15 tys. zł na jeden lokal mieszkalny
 • Do 35% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 17,5 tys. zł na jeden lokal mieszkaln dla budynków w miejscowości ujętej na liście najbardziej zanieczyszczonych gmin.

Poziom 2 – podwyższony: Beneficjentem końcowym programu „Ciepłe Mieszkanie” może zostać każdy właściciel lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym, którego roczne dochody nie przekraczają kwoty:

 • 1673 zł w gospodarstwie wieloosobowym
 • 2342 w gospodarstwie jednoosobowym.

Intensywność dofinansowania wyniesie w takim przypadku:

 • Do 60% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 25 tys. zł na jeden lokal mieszkalny
 • Do 65% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 26,9 tys. zł na jeden lokal mieszkalny, dla budynków w miejscowości ujętej na liście najbardziej zanieczyszczonych gmin.

Poziom 3 – najwyższy: w przypadku tego progu Beneficjentem końcowym programu „Ciepłe Mieszkanie” może zostać każdy właściciel lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym, którego roczne dochody nie przekraczają:

 • 900 zł w gospodarstwie wieloosobowym
 • 1260 w gospodarstwie jednoosobowym
 • Lub jest ustalone prawo do zasiłku stałego, okresowego, rodzinnego lub opiekuńczego.

Intensywność dofinansowania wyniesie w takim przypadku:

 • Do 90% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 37,5 tys. zł na jeden lokal mieszkalny
 • Do 95% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 39,9 tys. zł na jeden lokal mieszkalny, dla budynków w miejscowości ujętej na liście najbardziej zanieczyszczonych gmin.

We wszystkich trzech progach warunkiem otrzymania wsparcia będzie zobowiązanie beneficjenta końcowego, że po zakończeniu realizacji inwestycji w mieszkaniu nie będą zainstalowane żadne źródła ciepła o klasie niższej niż 5 wg normy przenoszącej normę europejską EN 303-5.

Zdjęcie: Daria Volkova on Unsplash

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies