Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Premier radzi szybko docieplić domy przed sezonem. Co przyniesie „Czyste Powietrze” z plusem?

Zmieniony program dopłat ma pomóc w walce z kryzysem energetycznym. Rodzą się jednak pytania, czy rząd ze wsparciem nadąża za rosnącymi cenami towarów i usług

– Drodzy rodacy, naprawdę skorzystajcie z tego (programu „Czyste Powietrze” – red), postarajcie się ocieplić swoje domy w miarę możliwości jeszcze przed tym sezonem grzewczym – powiedział w środę Mateusz Morawiecki. Premier mówił, że refinansowanie przyjdzie „bardzo szybko”, a reszta dotacji do 30 dni od sfinalizowania inwestycji. Ten apel obił się szerokim echem i wywołał różne reakcje, aż tweet z wypowiedzią Morawieckiego został skasowany z oficjalnego konta Kancelarii Premiera.

Morawiecki promował program „Czyste Powietrze” w momencie, gdy coraz więcej osób obawia się o sezon grzewczy 2022/2023. Rosną niepokoje o podaż węgla, źle rokuje rynek gazu. Docieplenie, termomodernizacja budynku, rzeczywiście mogłyby pomóc w zmniejszeniu zużycia paliwa do ogrzania domu, a tym samym – przełożyć się na niższe rachunki.

Przeczytaj też: Hiszpania planuje wprowadzenie darmowej kolei

Program zwykle kojarzony jest z wymianą kopciuchów, ale po zmianach, obejmuje także właśnie dopłaty do termomodernizacji domów jednorodzinnych. W przyszłości miałby być skierowany także do wspólnot mieszkaniowych.

Apel premiera przypadł na czas, gdy program przechodzi kolejną metamorfozę. Przedstawiciele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz MKiŚ mówią już o „Czystym Powietrzu Plus”. Od 15 lipca będzie można składać wnioski do programu, w którym zaszło kilka zmian. Przede wszystkim ubiegający się o wsparcie będą mogli otrzymać prefinansowanie w wysokości do 50 proc. wartości zaplanowanej modernizacji. Dotychczas musieli sfinalizować wymianę kotła czy docieplenie i dopiero potem otrzymywali zwrot.

Zwiększono też dofinansowanie wymiany źródła ciepła lub termomodernizacji z 70 proc. wartości inwestycji do 90 proc. Maksymalna kwota dotacji to 79 tys. zł (zależna od dochodów w gospodarstwie domowym).

Przeczytaj też: Dopłaty do węgla z podpisem prezydenta. Przepis może pozostać martwy

Czy odnowiony program pomoże przed sezonem grzewczym? Na niekorzyść gra czas, bo nowa formuła zacznie obowiązywać w połowie lipca, do października (start sezonu) zostanie niewiele ponad dwa miesiące. SmogLab wskazuje natomiast na jeszcze jeden problem: skutki inflacji.

„Ceny w Czystym Powietrzu (tzw. koszty kwalifikowane) nie były aktualizowane od początku funkcjonowania programu tj. od 2018 r. Obecnie za dotację z Czystego Powietrza zrobimy nawet dwa razy mniej niż przed czterema laty. Rosnące ceny towarów i usług sprawiły, że w praktyce ocieplimy dwukrotnie mniejszą powierzchnię ścian zewnętrznych” – pisze SmogLab, apelując o pilne zmiany w zasadach przyznawania dotacji oraz wysokości finansowania.

Fot. Krystian Maj / KPRM

KATEGORIA
FINANSE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies