Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Podium znowu dla Bełchatowa, Polska i Niemcy zdominowały niechlubny ranking

W Unii w pierwszej dziesiątce emitentów CO2 są wyłącznie elektrownie węglowe znad Łaby i Wisły

Elektrownia Bełchatów kolejny rok z rzędu została największym w Europie emitentem dwutlenku węgla (CO2). Pierwsze miejsce w rankingu think-tanku Ember Bełchatów zajmuje nieprzerwanie od 2005 roku.

Organizacja opublikowała raport na temat emisji CO2 w unijnych elektrowniach. W pierwszej dziesiątce oprócz Bełchatowa są jeszcze dwie jednostki z Polski: Kozienice (na czwartym miejscu) i Opole (zamyka stawkę, na miejscu 10.). Te dwie polskie elektrownie jako jedyne w rankingu wykorzystują do wytwarzania energii węgiel kamienny – reszta, tak jak Bełchatów, bazuje na węglu brunatnym.

Przeczytaj też: Rok 2021 w energetyce wiatrowej podsumowany

Wszystkie pozostałe elektrownie w pierwszej dziesiątce rankingu są niemieckie. Drugie miejsce pod względem emisji zajęła elektrownia Neurath, trzecie – Niederaußem. Cała dziesiątka, zebrana razem, generuje 12 proc. wszystkich emisji w UE. W ubiegłym roku zestawienie składało się z tych samych jednostek, a pozmieniała się tylko ich kolejność. Obecnie np. Opole spadło z 9. na 10. pozycję, z kolei na Niederaußem wskoczyło na 3. lokatę.

Polskie i niemieckie elektrownie największymi trucicielami w UE

Jak zauważa Ember, po kilku latach spadku emisji CO2 ze źródeł węglowych w Unii Europejskiej w 2021 roku odnotowano wzrost o 17 proc. Odpowiadają za niego głównie elektrownie węglowe w Polsce i Niemczech (także te nieujęte w pierwszej dziesiątce): ponad połowa emisji całej UE pochodzi z naszego kraju i od zachodniego sąsiada.

Przeczytaj też: Rekordowa inwestycja PGE w fotowoltaikę

Ember wskazuje, że ten okresowy wzrost emisji CO2 ma związek m.in. z gospodarczym odbiciem po pierwszej fazie pandemii koronawirusa, gdy rosło zapotrzebowanie na energię. Jak pisaliśmy już na green-news.pl, nie pomagała też pogoda. W Niemczech spadł udział energii z odnawialnych źródeł, zwłaszcza wiatraków. Lukę tę łatano wytwarzając więcej prądu w tradycyjnych elektrowniach. Wpływ na większą generację z węgla miały też rosnące ceny gazu. Paliwo droższe zastępowano tańszym.

Wpływ emisji CO2 na klimat jest ogromny: gazy cieplarniane odpowiadają za podnoszenie się średnich temperatur na Ziemi, blokują cyrkulację powietrza i wpływają na zmianę klimatu. Ta nie ogranicza się wyłącznie do wyższej temperatury, ale przynosi również klęski żywiołowe, jak np. susze, powodzie czy burze, generalnie – zwiększa się liczba anomalii pogodowych.

By zapobiec katastrofie, w 2015 roku podpisano Porozumienie paryskie, w którym państwa z całego świata zobowiązały się do walki ze zmianami klimatu. Skupiono się przede wszystkim na redukcji emisji gazów cieplarnianych, nie tylko dwutlenku węgla, ale m.in. metanu.

Fot. PGEGiEK, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies