Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Rekordowa inwestycja PGE w fotowoltaikę. Dostarczy energię dziesiątkom tysięcy gospodarstw domowych

Elektrownia o mocy ponad 150 MW powstanie na Podkarpaciu, na terenach Siarkopolu

PGE Energia Odnawialna wykorzysta tereny poeksploatacyjne Siarkopolu do tego, by postawić rekordowo dużą elektrownię słoneczną. Z podkarpackiej gminy Grębów popłynie niebawem energia do 40 tys. gospodarstw domowych. Do końca 2023 roku uruchomionych zostanie 100 MW mocy, rok później elektrownia PV Jeziórko osiągnie pełną moc 153 MW. PGE Energia Odnawialna pozwolenie na budowę tej elektrowni otrzymała w 2019 roku. Teraz uruchamia postępowanie przetargowe na jej budowę. Zapowiada też kolejne inwestycje w tym regionie.

Przeczytaj też: Polskie koncerny energetyczne na cenzurownym. Winna żarówka w kampanii medialnej

Firma zabezpieczyła już ponad 3 tys. hektarów gruntów pod fotowoltaikę. Łącznie na jej terenach możne powstać sieć instalacji o mocy do 2 tys. MW. PGE Energia Odnawialna ma już 17 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, cztery szczytowo-pompowe oraz pięć farm słonecznych. Łączna moc tych źródeł to ponad 2,3 tys. MW.

PGE Energia Odnawialna należy do grupy PGE, która zadeklarowała, że do 2050 roku osiągnie neutralność klimatyczną. Podstawowym sposobem na zrealizowanie tego planu mają być inwestycje w nisko- i zeroemisyjne źródła energii. Drugim ważnym elementem transformacji będą dla grupy inwestycje w infrastrukturę przesyłową. To ogromne wyzwanie, bo obecnie mimo że PGE jest największym producentem zielonej energii w Polsce, to jednocześnie udział OZE w całym jej miksie wytwórczym wynosi zaledwie 3,3 proc. (dane za 2021 r.).

Przeczytaj też: Co dalej z flagowymi inwestycjami Orlen i PGE?

Tereny w gminie Grębów, gdzie powstanie elektrownia Jeziorko, należą w większości do spółki Siarkopol Tarnobrzeg, która produkuje nawozy mineralne i siarkowe, a także dostarcza samą siarkę. Na terenach przeznaczonych pod nową inwestycję nie jest już prowadzone wydobycie.

Zdjęcie: Anders J on Unsplash

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies