Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
10 gmin na Śląsku zyska nowe stacje ładowania od Taurona

Koncern energetyczny wkrótce będzie miał już ponad 300 stacji

Tauron Dystrybucja ma już ponad 70 działających stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Buduje przyłącza dla kolejnych 200. Powstaną w 10 gminach na Śląsku. Nowe ładowarki dostarczy polska firma PRE Biel. Trafią do Bielska Białej, Częstochowy, Gliwic i Tarnowa. W każdym nowym urządzeniu będą się mogły ładować dwa auta jednocześnie. Moc każdego złącza to 22 kW. Producent zapewnia, że urządzenia wykonane są z myślą o łatwym recyklingu w przyszłości. Do ich produkcji użyto aluminium i hartowanego szkła.

Przeczytaj też: Tauron intensywnie inwestuje w OZE

PRE Biel dostarczy urządzenia do końca trzeciego kwartału br. Nowe stacje mają być montowane wzdłuż ciągów komunikacyjnych. Tauron pomaga w ten sposób samorządom wywiązać się z ustawowego obowiązku. Jeśli samorządy nie zapewnią odpowiedniej liczby punktów ładowania, powinien interweniować Operator Systemu Dystrybucyjnego, który działa na tym terenie.

W związku z tym Tauron powinien oddać do użytku 768 punktów ładowania w 12 gminach. Spółka ma już ponad 70 ogólnodostępnych stacji o różnej mocy. Po podłączeniu nowych 200, które są w przygotowaniu, Tauron będzie już operatorem ponad 300 stacji i udostępni odpowiednią liczbę publicznych punktów.

Przeczytaj też: Tauron chce sam sprawdzić czy wodór to opłacalne paliwo dla energetyki

Tylko trzy gminy z obszaru, na którym działa Tauron – Katowice, Kraków i Wrocław – na czas zrealizowały narzucone przez ustawę o elektromobilności i paliwach alternatywnych cele. Co ciekawe, sam Tauron doświadcza braków regulacyjnych, które przyspieszyłyby prace nad przyłączami i oddawanie stacji do użytkowania.

– Z punktu widzenia operatora systemu dużym wsparciem w przyspieszeniu procesu byłyby dodatkowe rozwiązania prawne, umożliwiające dystrybutorowi skrócenie formalności związanych z pozyskaniem prawa do montażu urządzeń na nieruchomościach. Przy dzisiejszych uregulowaniach prawnych proces ten zajmuje największą część czasu w całym projekcie – mówi Robert Zasina, prezes Tauron Dystrybucja. Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych ułatwiła już w pewnym stopniu budowę infrastruktury. Firmy mogą liczyć na pierwszeństwo przyłączenia, preferencyjną stawkę opłaty za przyłączenie oraz specjalne stawki za świadczone usługi dystrybucji.

KATEGORIA
E-MOBILNOŚĆ
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies