Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Panele słoneczne na 1 proc. gruntów rolnych zaspokoiłyby zapotrzebowanie ludzi na prąd

Nie pustynie, ale właśnie tereny rolnicze mają najlepsze perspektywy rozwoju fotowoltaiki – oceniają naukowcy

Zainstalowanie paneli słonecznych na mniej niż 1 proc. gruntów rolnych na świecie pozwoliłoby wyprodukować wystarczającą ilość energii, by zaspokoić globalne zapotrzebowanie na prąd – do takiego wniosku doszli naukowcy uniwersytetu w Oregonie. Wyniki badania w tej sprawie zostały opublikowane w ostatnim wydaniu międzynarodowego czasopisma naukowego Nature.

Przeczytaj też: Szybko przybywa fotowoltaiki w Polsce

Badanie pokazuje, że panele słoneczne działają wydajniej w chłodnych, wietrznych i suchych warunkach – czyli w klimacie bardziej umiarkowanym, a nie tam, gdzie jest najwięcej słońca, ale za to gorąco, np. na terenach pustynnych.

– Wyniki naszego badania pokazują, że rolnicy tysiące lat temu znaleźli najlepsze tereny do rozwoju fotowoltaiki. Energia słoneczna i rolnictwo mają ogromny potencjał w zakresie dostarczania niezawodnej energii – ocenił Chad Higgins, profesor nadzwyczajny z OSU College of Agricultural Sciences.

Przeczytaj też: Rolnictwo i produkcja żywności przyspieszają katastrofę

Naukowcy z uniwersytetu w Oregonie przeanalizowali dane dostarczone przez Teslę. Spółka w 2013 roku zainstalowała pięć wielkich farm słonecznych na gruntach należących właśnie do uczelni. Dzięki temu udało się zebrać dokładne dane i poddać je analizie uwzględniającej pomiary temperatur, wiatru i wilgotności. Następnie dzięki satelitarnym danym meteorologicznym policzono, ile gruntów o optymalnych warunkach trzeba byłoby wykorzystać w skali globalnej.

Efektywność produkcji okazała się większa, przy umiarkowanych temperaturach i spadała wraz z ich wzrostem. Na spadek wydajności wpływały też brak wiatru i wzrost wilgotności. – Można powiedzieć, że panele są jak ludzie. Są szczęśliwsze, kiedy jest nie za gorąco, lekko wieje i nie pada – podsumował prof. Higgins.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies