Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Dąb z Podlasia z tytułem najpiękniejszego drzewa Europy

Ma ponad 400 lat i nawet nie wie, że jest gwiazdą

Dąb szypułkowy nazywany Duninem pokonał 15 kandydatów w corocznym konkursie „European Tree Of The Year”. Wyniki głosowania podano 22 marca br. w Brukseli. Ile głosów oddano na drzewo, które rośnie niedaleko wsi Przybudki na Podlasiu? Blisko 180 tys. Jest się czym chwalić – to ponad jedna piąta wszystkich głosów oddanych w konkursie. Zdobywca drugiego miejsca, dąb z Hiszpanii, zebrał ich niemal 170 tys., tyle że w jego promocję zaangażowane był największe hiszpańskie media. Naszemu kandydatowi pomógł profil Instagramowy Make Life Harder prowadzony przez Jakuba Mansztajna, poetę i satyryka. Trzecie miejsce przypadło drzewu z Portugalii, na które zagłosowano ponad 70 tys. razy.

Tegoroczna edycja była rekordowa pod względem oddanych głosów, było ich blisko 770 tys. Do tej sumy nie wliczono głosów wysłanych na rosyjskiego kandydata, wykluczonego z konkursu.

Przeczytaj też: Ranking zielonych miast. Zaskakujący wynik Polski

Plebiscyt na Europejskie Drzewo Roku organizowany jest od 2011 r. Stoi za nim Czeska Fundacja Partnerstwo dla Środowiska. Celem konkursu jest zwrócenie uwagi na dziedzictwo przyrodnicze. W tegorocznej edycji zgłoszono 16 kandydatów. Jeden został wykluczony zanim zakończono plebiscyt. Organizatorzy skreślili z listy Dąb Turgieniewa. Przeczytasz o tym w osobnym tekście.

Nasz polski 400-latek wcale nie należał do najbardziej sędziwych uczestników konkursu. Najstarszym kandydatem do tytułu był Kasztan Stu Koni z Sycylii, który ma przeszło 3 tys. lat, oraz ponad 700-letnia Śpiewająca Lipa z Czech.

Przeczytaj też: Zielone dachy z obniżką podatku od nieruchomości

Zanim Dunin stanął w szranki, walcząc o tytuł europejskiego drzewa roku, musiał zwyciężyć w polskim etapie konkursu. Ten był organizowany przez Klub Gaja.

Uroczysta ceremonia wręczenia nagród odbyła się w Brukseli. Przed ogłoszeniem wyników odbyło się robocze spotkanie Planting4Future. Przedstawiono tam plany dotyczące zadrzewiania krajów UE. Komisja Europejska pilotuje projektowi posadzenia dodatkowych 3 mld drzew. Plan ten ma być wykonany do 2030 roku.

Gdzie znaleźć Dunina, „Strażnika Puszczy Białowieskiej”?

KATEGORIA
ŚRODOWISKO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies