Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Husqvarna użyła sztucznej inteligencji, by stworzyć ranking zielonych miast. Zaskakujący wynik Polski

Trzy polskie miasta znalazły się w rankingu zasilanym przez dane satelitarne i sztuczną inteligencję

HUGSI (Husqvarna Green Space Index) to narzędzie pozwalające ocenić ilość zieleni w miastach na całym świecie. Dane do rankingu pozyskiwane są dzięki satelitom krążącym wokół Ziemi. Działanie to ma pomóc w ochronie zielonych obszarów w miastach oraz wspierać zazielenianie.

Jak czytam na stronie HUGSI – „zielone tereny to płuca miast”. Poprawiają jakość powietrza, wspierają retencję, a także zapobiegają powstawaniu wysp ciepła. Jak możesz przeczytać w green-news.pl, mieszkańcom pomagają zadbać o zdrowie fizyczne i psychiczne. Dlatego konieczne jest monitorowanie rozwoju i dostępności obszarów zielonych. Dane satelitarne i sztuczna inteligencja (AI) znacznie to ułatwiają. Narzędzie Husqvarny wykorzystuje uczenie maszynowe (Machine Learning), by precyzyjnie określić stan zieleni m.in. poprzez analizę danych historycznych.

Każde miasto jest w HUGSI podzielone na sześciokąty o wymiarach 250 na 250 metrów. Każdy obszar jest poddawany dogłębnej analizie odnośnie tego, co się na nim znajduje. Sześciokątom przypisana jest odpowiednia klasa. Podział obejmuje drzewa, trawę, wodę oraz tzw. twarde nawierzchnie miejskie, domy, drogi. Analizowanie danych z klastrów na przestrzeni dwóch lat pozwala określić, czy zaszła tam zmiana pozytywna, negatywna, czy stan się nie zmienia. Tam, gdzie twardą nawierzchnię zastępują drzewa, trawa lub woda – zmiana jest oceniana jako pozytywna.

Przeczytaj też: Instytucje będą musiały zgłaszać wycinkę. Drzewa znajdą się na specjalnej mapie

W podsumowaniu roku 2021 HUGSI podkreśla, że porównując dane z 98 miast uszeregowane od 2016 roku, widać pozytywne zmiany w kwestii zieleni. O jakiej skali zmian mówimy? W ciągu ostatnich pięciu lat wskaźnik zazielenienia wzrósł w tych miejscach z 34 proc. do 35 proc. Zdrowie i witalność zieleni poprawiły się o 10 proc. Łącznie daje to prawie 1,8 mln m2 zielonej powierzchni więcej w najdłużej obserwowanych miastach.

W HUGSI znajduje się 177 miast z 60 krajów. Z samej Europy jest ich aż 93. Które miasta prowadzą w rankingu?

  1. Charlotte, USA
  2. Durban, Południowa Afryka
  3. Wilno, Litwa
  4. Kraków, Polska
  5. Dortmund, Niemcy
  6. Stuttgart, Niemcy
  7. Austin, USA
  8. Wrocław, Polska
  9. Hamburg, Niemcy
  10. Wuerzburg, Niemcy.

Przeczytaj też: Warszawa ma do 2050 roku stać się neutralna klimatycznie

Polska dobrze wypada w zestawieniu. Analizie poddawane są trzy miasta: Kraków, Warszawa i Wrocław. Dwa z nich, Kraków i Wrocław, znalazły się w pierwszej dziesiątce światowego rankingu. Stolica Małopolski jest na czwartym miejscu, a Dolnego Śląska – na ósmym. W zestawieniu dotyczącym tylko miast europejskich Kraków zajmuje drugie miejsce (za Wilnem), a Wrocław zamyka pierwszą piątkę.

Warszawa jest na 14. miejscu w regionie i 23. na świecie. W porównaniu z Krakowem ma mniej terenów obsianych trawą i drzew. Mniej zieleni miejskiej przypada też na mieszkańca Warszawy.

Europejska Zielona Stolica z 2019 roku, czyli Oslo jest na 16. miejscu w Europie i 21. na świecie. Lisbona, która otrzymała ten tytuł rok później, w regionie jest 41., a na świecie 67. Fińskiego miasta Lahti – Europejskiej Zielonej Stolicy 2021 roku w HUGSI nie ma.

Zdjęcie: Victor Malyushev on Unsplash

KATEGORIA
EKOLOGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies