Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Czy to koniec złej passy Tesli pod Berlinem? Jest możliwa data otwarcia fabryki

Montaż aut rozpocznie się za kilka tygodni – jeśli zakład spełni wyśrubowane normy

Fabryka Tesli pod Berlinem otrzymała 4 marca br. warunkowe pozwolenie na działalność. Projekt jest opóźniony o kilka miesięcy. Inwestycja Muska w Niemczech to tak naprawdę dwa zakłady: fabryka samochodów i fabryka baterii, które tworzą kompleks określany jako Gigafactory 4. Zanim rozpocznie się produkcja, firma musi spełnić wyśrubowane warunki środowiskowe dotyczące zużycia wody oraz emisji zanieczyszczeń.

Przeczytaj też: Historyczne porozumienie. Będzie traktat o anieczyszczeniu plastikiem

W Gigafactory w Brandenburgii ma być produkowana Tesla Model Y na europejskie rynki. Planowana produkcja to nawet pół miliona egzemplarzy rocznie. Od początku projekt napotyka przeszkody. Nie spodobał się organizacjom prośrodowiskowym, które nie zgadzały się na wycinanie lasu pod budowę fabryki i miały zastrzeżenia do polityki firmy. Wycinkę opóźniły też hibernujące jaszczurki i węże. Na budowie doszło nawet do podpalenia. W maju 2021 roku zaczęła płonąć instalacja elektryczna. Takie działanie miało zwrócić uwagę na fakt, że „Tesla nie jest ani zielona, ani ekologiczna, ani zorientowana prospołecznie” – sugerowała grupa aktywistów Vulkangruppe, przyznająca się do podpalenia. Każde opóźnienie implikowało kolejne problemy i przekreślało start produkcji w planowym czasie.

Przeczytaj też: iTaxi się zazielenia, do floty dołączają nie tylko elektryczne Tesle

Ostatecznie cała inwestycja zmierza do finiszu. Gigafactory 4 miała rozpocząć produkcję w połowie 2021 roku. Z zielonym światłem od władz i kompletem dokumentów za kilka tygodni będzie mogła startować z produkcją samochodów. W mediach społecznościowych pojawiła się informacje, że oficjalna inauguracja zaplanowana jest na 22 lub 23 marca br. Wtedy to w fabryce miałby się pojawić Elon Musk oraz niemieccy oficjele.

Jak wygląda zakład tuż przed otwarciem?

Zdjęcie: Craventure Media on Unsplash

KATEGORIA
E-MOBILNOŚĆ
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies