Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Jest nowa strategia grupy Polsat, a w niej stacje tankowania wodoru i produkcja autobusów 

Polsat dzięki ZE PAK chce być największym w kraju producentem zielonego wodoru. Stworzył też prototyp polskiego autobusu wodorowego

Grupa Polsat Plus wraz z ZE PAK (Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin) planują w ciągu pięciu lat zainwestować ok. 500 mln zł w technologie wodorowe – poinformował wiceprezes Maciej Stec na konferencji, podczas której opublikowano nową, oczekiwaną od dłuższego czasu strategię grupy Polsat Plus.

Przeczytaj też: Spółka Solorza ma największą elektrownię słoneczną w Polsce

Plany konglomeratu Zygmunta-Solorza Żaka obejmują budowę całego łańcucha: od produkcji wodoru w elektrolizerach i sieć magazynów, przez stacje paliw, aż po produkcję autobusów wodorowych.

– Wraz z ZE PAK chcemy stać się wiodącym producentem zielonego wodoru – powiedział Maciej Stec cytowany przez agencję ISB News, zaznaczając, że tempo budowy instalacji do produkcji H2 będzie zależało od tempa rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce.

Grupa planuje elektrolizery o łącznej mocy 100 MW. Pierwszy z nich ma ruszyć już w II kw. 2022 r. Produkcja wyniesie 40 ton wodoru na dobę (dla porównania Orlen, największy producent wodoru w kraju, dostarcza 45 ton wodoru na godzinę, choć nie jest to wodór zielony).

Przeczytaj też: Solorz i Sołowow zakładają atomową spółkę

Jednocześnie spółki Solorza pracują nad budową pierwszej w Polsce sieci stacji tankowania wodoru. O działającym już punkcie przeczytasz w artykule "W Warszawie jest już pierwsza stacja ładowania samochodów na wodór".

Wiceprezes Polsat Plus ujawnił także, że ZE PAK stworzył prototyp polskiego autobusu wodorowego. W 2023 roku w Świdniku pracę zacznie fabryka, w której docelowo powstawać ma 100 takich pojazdów rocznie.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies