Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Solorz i Sołowow zakładają atomową spółkę. Jest zgoda na koncentrację

Jak dowiedział się green-news.pl, należące do dwóch miliarderów spółki ZE PAK i MS Innovation Impulse dostały zgodę UOKiK na utworzenie podmiotu, który zajmie się atomem

Spółki ZE PAK (Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin) oraz austriacka MS Innovation Pulse (wehikuł inwestycyjny miliardera Michała Sołowowa) dostały od urzędu antymonopolowego zgodę na koncentrację – dowiedział się green-news.pl. UOKiK nie dopatrzył się żadnych powodów, by utworzenie nowego podmiotu mogło zaburzyć sytuację na rynku. Wobec tego może powstać spółka joint-venture Power Plant Pątnów.

Przeczytaj też: Huawei zbuduje największy na świecie magazyn energii

Spółka celowa (SPV) będzie rozwijać w Polsce małe reaktory jądrowe, z ang. Small Modular Reactors, czyli SMR. Więcej o atomowym aliansie Zygmunta Solorza oraz Michała Sołowowa przeczytasz w tekście Atomowy alians miliarderów, czyli trzy razy S: Solorz, Sołowow i SMR.

Obaj inwestorzy przypominają w publicznych wypowiedziach, że w Polsce w ciągu najbliższych kilkunastu lat czekają nas masowe wyłączenia elektrowni węglowych. W związku z tym niezbędne będą nowe moce do produkcji energii, o czym więcej możesz dowiedzieć się tu.

Przeczytaj też: Georgette Mosbacher nakręci atomowy projekt Solorza?

Należący do Michała Sołowowa Synthos Green nawiązał współpracę w sprawie ściągnięcia do Polski rozwijanej przez GE Hitachi technologii małych reaktorów modułowych (BWRX-300). Pierwszy z nich miałby powstać najpóźniej do 2030 roku na terenach po wycofywanej z użytku elektrowni węglowej Zygmunta-Solorza.

Inwestorzy szacują, że koszt projektu to 4,8 mld zł. Będą go finansować wspólnie proporcjonalnie do udziałów w zawiązywanej właśnie spółce celowej.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: ATOM, SOLORZ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies