Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Zygmunt Solorz-Żak inwestuje w „zielony” wodór. Chce nim zasilać autobusy

Należący do jednego z najbogatszych Polaków Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK) kupił elektrolizer i wykorzysta biomasę do produkcji wodoru

Kontrolowany przez Zygmunta Solorza-Żaka ZE PAK poinformował o zakupie elektrolizera HyLYZER 1000-30 od firmy Hydrogenics Europe. Instalacja posłuży do produkcji wodoru przy wykorzystaniu energii pozyskiwanej ze spalania biomasy. Początkowo zapotrzebowanie tej jednostki na energię elektryczną ma wynieść 2,5 MW, co pozwoli produkować tonę wodoru na dobę. Jeden elektrolizer umożliwi eksploatację 50 autobusów przez 24 godziny, z których każdy przejedzie dziennie do 250 km.

Przeczytajcie także: W Wielkopolsce powstanie największa elektrownia słoneczna

Podpisana umowa dotyczy nie tylko elektrolizera, ale też dostawy oprzyrządowania w postaci stacji sprężarek 350 bar (2x750 m3), stacji do napełniania magazynów mobilnych oraz usługi uruchomienia i serwisu. Po planowanym wyposażeniu instalacji w drugi elektrolizer zapotrzebowanie na energię elektryczną wzrośnie do 5 MW, ale możliwe będzie wyprodukowanie 2 ton wodoru i zasilenie do 100 autobusów.

Wodór ma być wytwarzany metodą elektrolizy wody przy zastosowaniu technologii PEM. Polega ona na tym, że za pomocą prądu zdemineralizowana woda rozkładana jest na wodór i tlen. Odbywa się to na powierzchni specjalnych membran. Wodór wytworzony w tym procesie o ciśnieniu 30 barów jest następnie sprężany do ciśnienia 350 barów i pompowany do magazynów mobilnych. Te ostatnie umożliwiają dostarczanie paliwa do stacji tankowania.

Przeczytajcie także: Na ulicach polskich miast przybywa eko autobusów

Technologia ta sprawia, że wodór powstaje bez szkodliwych produktów ubocznych. Na razie proces ma być zasilany energią elektryczną wytworzoną w oparciu o biomasę w Elektrowni Konin, ale w przyszłości źródłem zasilania może być np. farma fotowoltaiczna. O planach jej budowy pisaliśy w green-news.pl już w ubiegłym roku w tekście Solorz zagra w zielone. Biznesmen chce inwestować w OZE, choć na razie to tylko plany. Jak widać, plany zaczynają wchodzić w życie.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies