Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Hulajnogowy Tier przejmuje rowerowego giganta Nextbike

Berliński operator mikromobilności Tier przejmuje operatora współdzielonych rowerów Nextbike. Razem posiadają flotę ponad ćwierć miliona pojazdów w 400 miastach

Do ciekawego przejęcia doszło na rynku mobilności miejskiej. Szybko rosnący startup przejął doskonale znaną światową markę. Tier to berlińska spółka, która oferuje wynajem na minuty hulajnóg, skuterów i rowerów. Nextbike to z kolei firma z Lipska, która działa od 2004 roku i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych operatorów systemów współdzielonych miejskich rowerów. Obie firmy działają w ponad 400 miastach z flotą przekraczającą ćwierć miliona pojazdów dostępnych na całym świecie, w tym także w Polsce.

Przeczytaj też: Jak działa rower elektryczny – poradnik

– Jako Nextbike Polska staniemy się częścią silnej grupy, oferującej usługi mobilności na nowym poziomie. Zdobyliśmy w Polsce ogromne doświadczenie. Działamy na rynku od 10 lat. Przygotowujemy się do kolejnego sezonu, który zapoczątkuje zupełnie nowy rozdział w systemach miejskich wypożyczalni – zapowiada Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska. Dodaje, że firma podnosi się po pandemii i właśnie wraca do poziomów operacyjnych z 2019 roku. – Widać, że rower jest częścią polskich miast. Rozmawiamy z największymi metropoliami, które chcą oferować swoim mieszkańcom najlepsze, skrojone na ich potrzeby usługi mobilności, w tym możliwość wypożyczania rowerów i hulajnóg, bo przecież pełnią one zupełnie inne funkcje w mieście. System rowerowy będzie tworzyła choćby Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia – mówi Tomasz Wojtkiewicz.

Przeczytaj też: Rower wielkim przegranym COP26

Tier natomiast dał się poznać na rynku mikromobilności jako startup patrzący na cały aspekt mobilności miejskiej. Stworzył system wykorzystujący wymienne, wystandaryzowane baterie, takie same w różnego typu pojazdach. Dodatkowo w miejskiej przestrzeni tworzy huby, w których można je wymieniać. To obniża koszty operacyjne. Wypożyczający rowery czy hulajnogi elektryczne są zachęcani do tego, by samodzielnie zmieniać baterie. SwapSpot (hub bateryjny) jest oznaczony w aplikacji. Użytkownik, który wymieni baterię, zyskuje dodatkowe minuty do wykorzystania przy kolejnym wypożyczeniu.

Tier oferuje hulajnogi, elektryczne skutery oraz rowery. Przejęcie Nextbike przez startup może zwiastować serię konsolidacji. Mieliśmy już tego przykład w 2020 roku, kiedy operator Lime przejął należącą do Ubera markę Jump.

W maju 2020 roku Nextbike Polska przygotował wniosek o upadłość.

Zdjęcia: mat. prasowe Tier

KATEGORIA
E-MOBILNOŚĆ
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies