Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Ważna transakcja na rynku fotowoltaiki. R.Power kupuje Menlo Electric

Największy deweloper projektów słonecznych w kraju przejmuje dostawcę komponentów. Dlaczego to istotne?

R.Power, największy polski deweloper farm fotowoltaicznych, kupi od Edison Energia spółkę Menlo Electric, która zajmuje się dystrybucją sprzętu dla branży PV w Polsce i za granicą. To pokłosie innej transakcji, o której przeczytasz tutaj: Polenergia przejmuje drugiego w Polsce instalatora fotowoltaiki.

Przeczytaj też: Ruszyła największa w Polsce elektrownia słoneczna

R.Power zapowiada, że dzięki nowemu nabytkowi będzie rozwijać za granicą dystrybucję sprzętu dla fotowoltaiki. – Dystrybutorzy rzadko cieszą się takim zainteresowaniem jak producenci sprzętu, deweloperzy czy instalatorzy. Tymczasem w świecie szybko zmieniających się cen i rwących się łańcuchów logistycznych ich znaczenie szybko rośnie – wyjaśnia powody przejęcia Przemek Pięta, prezes R.Power. Dodaje, że rozwój działalności dystrybucyjnej wpisuje się w strategię spółki i wzmocni jej pozycję za granicą oraz ułatwi dostęp do kapitału.

W podobnym segmencie rynku działają także Corab i Keno. W świetle ostatnich zmian prawnych, które mają wyhamować rozwój fotowoltaiki prosumenckiej (o szczegółach prac nad zmianami przeczytasz m.in. tutaj), spółki te zdecydowanie zyskują na atrakcyjności w porównaniu np. z dominującym na rynku przydomowej fotowotaiki Columbusem.

Po przejęciu grupa R.Power będzie kupowała moduły fotowoltaiczne o mocy ponad 1 GW rocznie. Sprzedaje sprzęt już w dziesięciu krajach UE, od
Holandii po Estonię i od Polski po Bułgarię. Współpracuje z takimi dostawcami modułów, falowników i systemów montażowych, jak Jinko, Risen, SolarEdge, Sungrow, FoxESS czy BAKS.

Przeczytaj też: Polska wieś zaprzyjaźniła się z fotowoltaiką

Obecnie R.Power rozwija portfel farm fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 5 GW. To wielkość porównywalna z wszystkimi instalacjami słonecznymi, jakie dotychczas powstały w Polsce. Deweloper posiada projekty m.in. w Polsce, Włoszech, Hiszpanii, Portugalii oraz Rumunii. Przygotowuje projekty elektrowni, buduje je, jak i świadczy usługi zarządzania, serwisowania oraz obsługi farm fotowoltaicznych. Jest też producentem energii ze słońca.

Bieżący rok R.Power chce zakończyć z 300 mln zł przychodów. Wartości inwestycji w Menlo nie podano.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies