Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Polenergia podejmuje rękawicę rzuconą przez ZE PAK. Przejmuje drugiego w Polsce instalatora fotowoltaiki

Edison Energia ma pomóc Polenergii w umacnianiu pozycji na polskim rynku energetyki słonecznej

Kontrolowana przez miliarderkę Dominikę Kulczyk Polenergia podpisała przedwstępną umowę kupna 100 proc. akcji spółki Edison Energia. Inwestor deklaruje, że przejęcie podmiotu aktywnego na rynku fotowoltaiki w Polsce pozwoli mu wzmocnić pozycję na dynamicznie rozwijającym się rynku szeroko rozumianej energetyki rozproszonej. Umowa ma charakter warunkowy i jej realizacja zależy od uzyskania zgody urzędu antymonopolowego.

Przeczytaj też: Polska szybciej odejdzie od węgla? Nic z tego

Edison Energia to jedna z najszybciej rozwijających się polskich spółek fotowoltaicznych. Oferuje rozwiązania z zakresu fotowoltaiki, ciepła i optymalizacji zużycia energii. W niecałe dwa lata firma zainstalowała w polskich domach i firmach 20 tysięcy elektrowni słonecznych o łącznej mocy 120 MW. Spółka deklaruje, że pod względem liczby montowanych miesięcznie instalacji fotowoltaicznych, zajmuje piąte miejsce w Europie. Edison Energia należy również do najszybciej rosnących instalatorów na rynku pomp ciepła.

Przeczytaj też: Klimatyczna hipokryzja zamożnych państw

Polenergia deklaruje, że jest „największą w Polsce prywatną grupą energetyczną”. Jednak kontrolowana przez Dominikę Kulczyk spółka ma realnego konkurenta – to Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin Zygmunta Solorza. ZE PAK, którego prezesem jest obecnie Piotr Woźny, ma ambicję stać się liderem transformacji energetycznej w Polsce, bo musi przejść z wytwarzania prądu z węgla brunatnego na zielone źródła. ZE PAK uruchomił niedawno największą elektrownię fotowoltaiczną w Polsce, o czym przeczytasz tutaj.

Do grupy Solorza Żaka należy spółka fotowoltaiczna Esoleo, która została zbudowana od podstaw. Przejęcie firmy z tej samej branży przez Polenergię oznacza, że mamy już dwie zintegrowane spółki energetyczne z własnymi kompetencjami na rynku instalacyjnym. Warto zaznaczyć, że państwowe spółki tego typu podmiotów na taką skalę dotychczas nie rozwinęły.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies