Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Nowe dane o polskim rynku OZE. W pierwszym półroczu 2021 r. fotowoltaika z imponującym wzrostem

Przybyło w Polsce mocy w nowych farmach wiatrowych. Zobacz, ile w sumie jest w Polsce odnawialnych źródeł energii

Na koniec I półrocza 2021 r. moc instalacji fotowoltaicznych w Polsce przekroczyła 5,2 gigawata – podają Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Oznacza to wzrost zainstalowanej mocy o 152,5 proc. w ujęciu rocznym i o 13 proc. w samym II kwartale br.

Przeczytaj też: Sztuczna inteligencja zrewolucjonizuje OZE

Poprzedni odczyt danych publikowany przez PSE dotyczył kwietnia. Wówczas moc zainstalowana w energetyce słonecznej wynosiła 4690 MW. Zatem w dwa miesiące (maj i czerwiec) w fotowoltaice przybyło 542 MW nowych mocy, a w całym w pierwszym półroczu niemal 1,3 GW. Jeśli to tempo rozwoju rynku zostanie utrzymane, na koniec br. w Polsce będzie około 6,5 GW mocy w fotowoltaice.

Nowe instalacje słoneczne należą głównie do prywatnych właścicieli, czyli prosumentów. Na koniec czerwca 2021 r. było ich już w Polsce 602 tysiące. Moc zainstalowana w mikroinstalacjach była bliska 4 GW.

Przeczytaj też: Konflikt w jednej z największych polskich spółek OZE

Jednocześnie operator systemu przesyłowego opublikował dane o inwestycjach w sektorze farm wiatrowych. Według stanu na 1 sierpnia br. moc zainstalowana turbin wiatrowych w Polsce wyniosła 7065 MW. W sumie mamy już w kraju 12,3 GW zainstalowanej mocy w elektrowniach słonecznych i wiatrowych. Wraz z elektrowniami wodnymi i biogazowymi daje to 14 GW mocy w odnawialnych źródłach energii, czyli OZE. Na podstawie tych danych można szacować, że w pierwszej połowie roku produkcja zielonej energii w kraju zaspokajała ponad 15 proc. krajowego zapotrzebowania na prąd.

Foto: Farma wiatrowa Skoczykłody (JP)

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies