Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Huawei zbuduje największy na świecie magazyn energii. Prąd zasili megamiasto Neom

W Dubaju podpisano umowę na budowę magazynu energii połączonego z farmą fotowoltaiczną. Inwestycja powstanie w Arabii Saudyjskiej

Huawei zbuduje magazyn energii o pojemności 1300 MWh. To największa tego typu inwestycja na świecie. Będzie większa od rekordowej instalacji Tesli działającej w Australii ta ma 450 MWh pojemności. Gigantyczny magazyn będzie gromadził energię wyprodukowaną na farmie fotowoltaicznej położonej na wybrzeżu Morza Czerwonego. Inwestycja jest jednym z najważniejszych elementów saudyjskiej strategii rozwoju zielonych technologii sięgającej do roku 2030 i elementem budowy 100 mln ekologicznego megamiasta Neom na pustyni.

Przeczytaj też: W Arabii Saudyjskiej wystartował pierwszy sezon off-roadowy Extreme E. Rywalizują elektryczne SUVy

Umowa na budowę instalacji została podpisana 16 października br. podczas Global Digital Power Summit 2021 w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Huawei Digital Power podejmuje współpracę z Sepco III, chińską firmą budowlano-inżynieryjną, by razem realizować projekt Morza Czerwonego. Współpraca obejmuje budowę farmy słonecznej o mocy 400 MW i magazynu energii o pojemności 1300 MWh (BESS). Chiński koncern ma na swoim koncie wdrożenia rozwiązań dla ponad 8 GWh magazynowanej energii.

Przeczytaj też: Pożar jednego z elementów gigamtycznego magazynu energii Tesli w Australii

Arabia Saudyjska w ramach rozwijania zielonych technologii zbuduje Neom, miasto przyszłości, nieopodal którego powstanie rekordowy magazyn. Ultranowoczesne megamiasto ma być 30 razy większe od Nowego Jorku. Pojawią się w nim najnowsze rozwiązania z zakresu mobilności, energetyki, smart living. Będzie to także poligon doświadczalny dla firm technologicznych. Skala inwestycji jest powalająca. Przeznaczono na ten cel 500 mld dolarów. Projekt jest promowany jako miasto bez ulic i ma wyznaczać kierunek rozowju gospodarczego Arabii Saudyjskiej w erze „po ropie”.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies