Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Orlen wybrał doradcę finansowego do rozwoju morskich wiatraków

To kolejny etap rozwoju projektu morskiej farmy wiatrowej Baltic Power

Orlen chce za dwa-trzy lata rozpocząć budowę swojej pierwszej farmy wiatrowej Baltic Power, tak by prąd popłynął z niej na ląd w 2026 roku. Prowadzi coraz bardziej zaawansowane przygotowania. 21 września koncern poinformował o wyborze doradcy finansowego – jest nim konsorcjum Pekao Investment Banking oraz Green Giraffe.

Przeczytaj też: Rosnące ceny prądu zaostrzą apetyt na zieloną energię

Jak wyjaśnia cytowany w komunikacie Daniel Obajtek, prezes Orlenu, pozyskanie finansowania dla zeroemisyjnej energetyki będzie jednym z kluczowych elementów transformacji energetycznej. Mocno pomaga w tym fakt, że projekty z obszaru zielonej energetyki (czyli OZE) są coraz bardziej efektywne kosztowo. – Nasze dotychczasowe doświadczenia z pozyskiwaniem środków na zielone projekty są bardzo dobre i widzimy, że inwestorzy chcą się w nie angażować. Świadczy o tym choćby ich ogromne zainteresowanie emisjami zielonych euroobligacji Orlenu – wyjaśnia Obajtek. O tym, że banki chętnie sfinansują budowę morskich farm wiatrowych, pisałam w green-news.pl już wcześniej. O powodach tego zainteresowania więcej przeczytasz tutaj.

Do zadań finansowego doradcy przy Baltic Power będzie należało przede wszystkim opracowanie kompleksowej koncepcji pozyskania finansowania wraz z harmonogramem jej realizacji. Konsorcjum przygotuje również niezbędną dokumentację oraz nawiąże kontakty z potencjalnymi partnerami.

– Wybrane konsorcjum łączy w sobie dwie kluczowe dla nas cechy – dogłębną znajomość polskiego rynku oraz wieloletnie doświadczenie w pozyskiwaniu kapitału dla projektów morskich farm wiatrowych. Finansowanie wielkoskalowych inwestycji offshore to nadal nowe zagadnienie dla lokalnych instytucji finansowych. Połączenie wiedzy i doświadczenia obu podmiotów przełoży się na efektywne pozyskiwanie środków i wytyczy kierunki dla finansowania kolejnych tego typu inwestycji na Bałtyku – wyjaśnia Jarosław Broda, prezes Baltic Power.

Orlen podkreśla, że obaj doradcy mają duże doświadczenie we wspieraniu projektów energetycznych. Pekao Investment Banking działa na tym rynku od ponad 20 lat. Green Giraffe to międzynarodowa firma doradztwa finansowego specjalizująca się w sektorze energetyki odnawialnej. Działa od 2010 roku i była zaangażowana w pozyskanie finansowania dla projektów o łącznej mocy wytwórczej ponad 100 GW, z których większość zlokalizowana jest w Europie. Doświadczenie doradcy w sektorze morskiej energetyki wiatrowej obejmuje udział przy finansowaniu 30 projektów o łącznej mocy niemal 9 GW.

Przeczytaj też: Tauron chce pozbyć się kopalń, by łatwiej finansować OZE

Budowa morskiej farmy wiatrowej Baltic Power o mocy do 1,2 GW to przedsięwzięcie realizowane przez Orlen w partnerstwie z kanadyjską spółką Northland Power. Obszar inwestycji, o łącznej powierzchni ok. 131 km2, zlokalizowany jest ok. 23 km na północ od linii brzegowej Morza Bałtyckiego, na wysokości Łeby i Choczewa.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: ORLEN, BANKI

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies