Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Światowy Dzień Pojazdów Elektrycznych. Norwegia z kolejnym rynkowym rekordem

W sierpniu sprzedż aut z wtyczką osiągnęła w Norwegii spektakularny poziom. Kraj pobił własny rekord z grudnia 2020 roku

W sierpniu br. w Norwegii 72 proc. wszystkich nowo rejestrowanych samochodów osobowych stanowiły pojazdy elektryczne. Był to pierwszy miesiąc, w którym we wszystkich częściach kraju zanotowano ponad 50-proc. udział aut na prąd w nowych rejestracjach. Poprzednim rekordowym miesiącem dla tego kraju był grudzień 2020 roku, kiedy to sprzedaż e-aut sięgnęła 67 proc. rynku ogółem. Dla porównania w sierpniu 2020 roku odsetek ten wynosił poniżej 50 proc.

Przeczytaj też: Redukcja emisji z transportu o 100 proc.? Sposób jest jeden

To wszystko oznacza, że w ubiegłym miesiącu w Norwegii zarejestrowano 11,8 tys. e-aut. Dla porównania w całej Polsce jest ich nieco ponad 13 tys.

Najchętniej kupowanymi w Norwegii modelami są Tesla Model Y (1309 sztuk), Ford Mustang Mach-E (907 sztuk) i Volkswagen ID.4 (861 sztuk). Norwegia w 2025 roku chce zakończyć sprzedaż nowych samochodów spalinowych. Pierwsze zachęty dla elektromobilistek i elektromobilistów pojawiły się tam już ponad 20 lat temu.

Przeczytaj też: Amerykański gwiazdor nienzawidzi Norwegii?

Nowym wyzwaniem dla kraju będzie zbudowanie sieci stacji ładowania. Eksperci szacują, że dziś w kraju brakuje około 500 szybkich ładowarek. Norweskie Stowarzyszenie Elektromobilności wspiera rząd w działaniach mających podnieść szeroko rozumianą dostępność szybkiej infrastruktury do ładowania. Sekretarz generalna Stowarzyszenia, Christina Bu, mówiła niedawno w lokalnych mediach, że nie do pomyślenia jest fakt, że w Norwegii można niemal wszędzie bez kłopotu zapłacić kartą za skorzystanie z toalety, a nie można płacić w ten sposób za ładowanie samochodów.

W Polsce na razie tylko jedna firma oferuje szybkie stacje ładowania umożliwiające płacenie bezpośrednio kartą. Produkuje je zielonogórska Ekoenergetyka Polska. Taki standard upowszechni się w naszym kraju, kiedy znikną bariery regulacyjne dotyczące e-faktur, e-paragonów i kas fiskalnych.

W 2020 roku w Norwegii było około czterech tys. szybkich stacji ładowania. Norweskie Stowarzyszenie Elektromobilności ocenia, że rocznie powinno przybywać tysiąc takich stacji.

KATEGORIA
E-MOBILNOŚĆ
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI:

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies