Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Farma słoneczna Gryf nabiera kształtów. Niebawem spółka Orlenu zacznie montaż kilkudziesięciu tysięcy paneli

Jeszcze w tym kwartale powinien ruszyć montaż paneli na farmie Energi

Lato to nie tylko dobry czas na generowanie energii z fotowoltaiki, ale też na montaż nowych instalacji. Potwierdza to Enrega, która podała informacje dotyczące projektu PV Gryf. Farma o mocy 20 MW zajmie łącznie 24 ha w bezpośrednim sąsiedztwie turbin farmy wiatrowej Przykona, na terenie zrekultywowanym po odkrywce węgla brunatnego kopalni Adamów.

Przeczytaj też: Kolejna sieć sklepów stawia na własną fotowoltaikę

Spółka z grupy Orlen pochwaliła się postępem prac na placu budowy. Obecnie trwa montaż konstrukcji wsporczych. To na nich posadowionych zostanie niemal 40 tys. paneli fotowoltaicznych o mocy 540 W każdy. Na instalację złoży się także 90 inwerterów o mocy po 185 kW. Montaż pierwszych paneli przewidziano na bieżący kwartał 2021 roku. Energia wyjaśnia też, że farma będzie częściowo wykorzystywać istniejącą infrastrukturę stacyjną RSN Przykona oraz RSN Żuki. Według szacunków, obiekt może w ciągu roku wyprodukować energię wystarczającą do zasilenia 10 tys. gospodarstw domowych.

Pierwszy raz informacje na temat tego projektu pojawiły się w serwisie green-news.pl pod koniec 2019 roku. Uściślano wówczas, że będzie to trzecia duża farma słoneczna należąca do spółki Energa OZE. Dwie już działające to Czernikowo we wsi Wygoda (okolice Torunia) oraz Delta niedaleko Gdańska. Z green-news.pl dowiesz się także, że przed rokiem w okolicach PV Gryf uruchomiono farmę wiatrową Przykona o mocy 31 MW. Składa się na nią dziewięć turbin, a jej roczna produkcja szacowana jest na ok. 75 GWh. Wyprodukowana energia będzie w stanie zasilić ok. 30 tys. gospodarstw domowych.

Przeczytaj też: Katastrofalne w skutkach opady w zachodniej Europie

Energa nie zamierza ograniczać się do tych dwóch projektów na gruntach po kopani Adamów. Na terenie o powierzchni 300 ha mogą powstać odnawialne źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej ok. 160 MW. W styczniu zapowiedziano realizację projektu PV Mitra, znacznie większego od PV Gryf. Te działania wpisują się w szerszy kontekst – Orlen zapowiedział, że do 2030 roku moc wytwórcza wszystkich odnawialnych źródeł energii w grupie wyniesie 2,5 GW. Z tego około jednej trzeciej stanowić będą elektrownie wiatrowe na lądzie oraz instalacje słoneczne.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies