Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Paliwo z pola? Orlen nawiązuje współpracę z Krajową Spółką Cukrową

Działania koncernu to krok w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego

Orlen i Krajowa Spółka Cukrowa podpisały list intencyjny, który zakłada współpracę w zakresie badań nad przekształcaniem biomasy w produkty petrochemiczne, w tym nawozy, środki ochrony roślin czy komponenty pasz dla zwierząt, ale też w „zielony” wodór i biometan.

Przeczytajcie także: Za ponad połowę plastikowych śmieci na świecie odpowiada wąska grupa firm

Biomasa, którą zainteresowany jest Orlen, to produkt uboczny wytwarzania cukru oraz wyrobów zbożowych. Efektem współpracy może być budowa instalacji do przetwarzania tych surowców przy siedmiu zakładach produkcyjnych, z których aż pięć znajduje się niedaleko zakładów Orlenu w Płocku i Włocławku. Ten czynnik oznacza relatywnie niskie koszty transportu i może mieć istotny wpływ na opłacalność pomysłu.

Przedstawiciele KSC przekonują, że produkcja spożywcza pozostaje podstawową działalnością firmy, a współpraca z Orlenem to szansa na dywersyfikację działalności. Pojawia się możliwość zagospodarowania produktów ubocznych – z korzyścią nie tylko dla portfela, ale też dla środowiska naturalnego. Biomasa pochodząca z gospodarstw rolnych wracałaby do nich, jednak w innej postaci: nawozów, paliw czy środków ochrony roślin.

Przeczytajcie także: Auchan wprowadza do swoich sklepów second handy

Z serwisu green-news.pl dowiesz się, że Orlen pracuje już nad rozwojem biometanowni, a w projekcie tym będzie go wspierać PGNiG. W zakładach tego typu może powstawać paliwo z substratów rolniczych, odpadowych i pozostałości z przemysłu przetwórczego. Zostanie ono wykorzystane w przemyśle oraz energetyce. Współpraca ma się opierać głównie na przejmowaniu i budowie instalacji biometanowych, ale przewiduje również rozwój technologii wykorzystywanych do produkcji biometanu i jego późniejszego stosowania.

Orlen coraz aktywniej rozwija także projekty wodorowe. W tym celu pozyskuje nowych partnerów, inwestuje w huby i przygotowuje się do uruchomienia pierwszych w Polsce stacji tankowania paliwa przyszłości. Rozwój w segmencie paliw alternatywnych, to element strategii Orlen 2030. Zakłada ona m.in., że do końca dekady Orlen zainwestuje 30 mld zł w obszarze zrównoważonego rozwoju. Zdecydowana większość tej kwoty (25 mld zł) zostanie wydana na projekty obniżające emisję CO2. Koncern chce w tym czasie osiągnąć 2,5 GW zainstalowanej mocy w odnawialnych źródłach energii.

KATEGORIA
INNOWACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies